Web Sitesi İçerikleri Neden Soru Cevap Formatında Yazılmalıdır?

  • 5 min read

Web siteleri günümüzde birçok kişi tarafından kolayca erişilebilen bundan dolayı içeriğinde bulunan bilgilerin güncel ve doğru olması gereken yerlerdir. Web site içeriklerinin nasıl olması gerektiğine ilk olarak SEO uyumlu cevabı verilebilir. SEO uyumu ise bazı kurallara dikkat edilerek yazılmış arama motorunda üst sıralara çıkma şansı elde eden bir arama motoru optimizasyonudur.

Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Web sitesinin soru cevap formatında olmasının en önemli avantajı kullanıcılara daha iyi hizmet vermesidir. Kullanıcılar hangi paragrafta hangi sorunun cevabı olduğunu bilirse web sitesini daha aktif bir şekilde kullanabilir ve zaman kayıpları olmaz. Bundan dolayı paragrafa atılan başlıkta ve paragrafın ilk cümlesinde hangi soruya yanıt vereceği net olarak açıklanmalıdır. Web sitelerinin arama motorlarında üst sıralara çıkmasında okuyucuların web sitesiyle kurduğu çevrimiçi ve olumlu ilişki de çok önemlidir. Web siteleri soru cevap formatında oluşturulur ve paragraflar özgün bir şekilde yazılırsa okuyucunun web sitesiyle olan çevrimiçi ve olumlu ilişkisi artacak bu da başarıyı beraberinde getirecektir.

Web sitesinin soru cevap formatında olmasının yanı sıra bilgi verici ve okuyucuların isteklerine cevap niteliğinde olması da gerekir. Bunun için okuyucunun diğer web sitelerinde bulamadığı özgün yazılmış içerikler web sitesine olan trafik akışını arttıracaktır. Ayrıca içerikleri tablo, grafik, görsel ve videolarla desteklemek de işe yarayabilir. Paragraf ve başlıklarda kullanılan kelimeler dikkatlice seçilmiş anahtar kelimelerden oluşursa web sitesinin trafik akışını sağlar. Bunlar için ilk olarak iyi bir içerik stratejisi belirlenmiş olmalıdır spontane oluşturulan içerikler web sitesinde bir karmaşa yaşatabilir. Ayrıca içeriklerin sık sık güncellenmesi ve güncel içeriklerin oluşturulması arama motorlarında üst sıralara çıkmanda büyük bir etkendir.

Web Sitesi Nasıl Tasarlanmalıdır?

Web sitesini tasarımına başlarken ilk olarak amaç belirlenmelidir. Kurumsal web siteleri ile kişisel web siteleri arasında tasarımsal olarak farklar bulunması normaldir. Örneğin kurumsal web sitesinde, kurumun ve markanın kimliğini yansıtacak türde, hizmet ve ürünlerin ön plana çıkacağı bir tasarım oluşturulmalıdır. Bu durum kişisel web sitelerinde ise başlıkların ve görsel içeriklerin ön plana çıkacağı bir tasarım olmalıdır. Burada dikkat edilmesi gerekilen şey hazır tasarımların kullanılmasından kaçınmak olacaktır. Web sitelerinin kendine ait tasarımı olması o web sitesini rakipleri arasından öne çıkaracaktır çünkü insan beyninde görsel hafıza önemlidir ve bu tasarımlarla bağdaştırılabilir. Hazır tema kullanılan web siteleri özgün bir kurum veya markayı özgün olmaktan çıkarır. Özgünlük önemli bir SEO kriteridir, SEO ise arama motorunda üst sıralara çıkmayı sağlayan bir etkendir. Web sitesi içeriğinden tasarımına kadar her yönüyle marka veya kuruma özgün olmalı, hiçbir kopya unsur barındırmamalıdır.

Tasarımda kullanılacak renkler markanın veya kurumun kendine ait kurumsal renklerinden oluşmalıdır. Ayrıca 2-3 renkten fazla renk kullanmamaya dikkat edilmelidir. Kişisel web siteleri çoğunlukla doktor, mimar, ressam, sanatçı gibi meslek gruplarının markalaşmak isteğiyle kullanılmaktadır. Kişisel web sitelerinde de kullanılacak renkler ilgili sektörün rengine veya kendine ait oluşturmak istedikleri markaya uygun renklerden seçilmelidir. Eğer kendilerine ait oluşturdukları logo renkli ise bu renklere web sitelerinde yer verip bütünlük sağlamalıdırlar. Ayrıca bu bütünlük sadece renklerle değil web sitesi içerisine yerleştirilmiş görsel öğelerle de sağlanmalıdır. Keskin hatlara sahip web tasarımlarında görsellerin keskin hatlara sahip çerçeveye yerleştirilmesi, yuvarlak hatlara sahip web tasarımlarında keskin olmayan hatlara sahip çerçevelere yerleştirilmesi daha doğru olacaktır. Bu nedenle doğru ve dengeli bir dağılım olması çok önemlidir.

SEO uyumuna özen gösterilirken dikkat edilmesi gerekilen başka bir durum ise menü yapılarının yukarıdan aşağı doğru solda ya da sağda konumlanmasıdır. Bu tasarımlar estetik açıdan güzel dursa da SEO açısından sakıncalıdır. Botlar web sitelerini soldan sağa doğru okumaktadır bundan dolayı sayfanın içeriği anlaşılmadan menüyü okumak olumsuz bir durum oluşturmaktadır.

Web Sitesinde Sayfa Hızı Optimizasyonu Nedir?

Web sitelerinde daima kullanıcı ve okuyuculara keyif almaları için en yüksek hizmet verimi amaçlanmaktadır. Bunun için de en önemli kriter sayfa hızı optimizasyonudur. Sayfa hızı optimizasyonu açılan sayfaların hızlı yüklenmesi olarak tanımlanabilir. Hızlı yüklenmeyen sayfalar henüz okuyucu ve kullanıcıların ekranında tam olarak açılmadan kapatılmaya mahkumdur. Bu da web sitesinin arama motorlarında en alt sıralarda yer almaya neden olur çünkü arama motorları için kullanıcılar ile web siteleri arasında olan etkileşim önemlidir. Eğer web sitenizde sayfa hızı optimizasyonu yoksa ve hızlandırmak istiyorsanız veya sayfa hızı optimizasyonunun seviyesini öğrenmek istiyorsanız çeşitli araçlarla bu ölçümleri ve iyileştirmeleri yapabilirsiniz.