Web Sitesi İçerikleri Neden Güncel Olmalı?

  • 6 min read

Web siteleri günümüzde hemen hemen herkesin mobil cihazı olduğu düşünüldüğünde fazlasıyla kullanılan bir internet modelidir. Web sitesi internet ağında bulunan ve yazılım şekilleriyle kullanıcılara sunulan paylaşım biçimi olarak da açıklanabilir.

İnternetin bu kadar yaygınlaşmasıyla web siteleri önem kazanmıştır. Öyle ki web siteleri bilgi öğrenilebilen, paylaşılabilen, alışveriş yapılabilen yani birçok işin gerçekleştirebildiği yerler haline gelmiştir. Web sitelerinde bilgi ve içerik paylaşımları ise artık kalın ansiklopedi araştırmaları yerine bir tuşla bilgi bulunabildiği için kullanıcılar tarafından değerli hale gelmiştir. Yalnızca şu bilinmelidir ki paylaşılan bilgiler güncel olmalıdır çünkü web sitelerindeki paylaşımların içeriğinin güncel olması ilk olarak kullanıcılar ile marka arasında güveni sağlar. Bunun yanı sıra kullanıcıların markaların yapacağı paylaşımı takip etme merakı da doğurur.

Güncel olarak yapılan paylaşımlar sayfa ve hesapların arama motorlarında üst sıralara çıkmasını da sağlar. Eski paylaşımların yapılması okuyucuları rahatsız edecek ve arama motorunda en alt sıralara düşmesine neden olacaktır. Web sitesini güncel tutmak belirli aralıklarla ve düzen içerisinde paylaşım yapmaktan geçer. Ayrıca kaliteli ve dikkat çekici paylaşımları da arama motoru sonuçlarının üst sıralara yükselmesinde etkisi olacaktır. Sosyal medya hesaplarının paylaşımı tıklanma, okuma ve müşteri sayısını arttıracak diğer faktördür.

Web Sitesi Hangi Amaçlarla Kullanılır ve Faydaları Nelerdir?

Web sitesinin kullanım amaçları kişiye, firmaya ve markaya göre değişiklik gösterebilir.

  • Mevcutta var olan ya da yeni hizmet vermeye başlayan ürün ve hizmet tanıtılabilir.
  • Müşteri ilişkileri kurulabilir ve arttırılabilir. Web siteleri herkese açık bir ortam oluşturduğu için yurt dışından bile müşteri kazanılabilir.
  • Web sitelerinin E – mağaza özelliği sayesinde müşterilere konforlu ve güvenilir bir deneyim yaşatılabilir.
  • Birçok kişinin mobil cihazlarda günlük 4-5 saatini geçirdiği düşünüldüğünde mobil kullanıcı müşteri kazanılabilir.
  • Web siteleri sayesinde müşterilere ulaşılabilir, profesyonel, kaliteli, yenilikçi ve güvenilir bir imaj verilir.
  • Birçok bilgiye kalın ansiklopedi araştırmaları yerine çabasız bir şekilde tek tuşla ulaşılabilir.
  • Marka kimliği açısından sahip olunan vizyon ve misyon web sitesinin arayüz özelliği sayesinde doğru ve etkili bir şekilde  müşteriye aktarılabilir.

Web sitesinin amaca uygun kullanılması için ise en güncel ve en kaliteli içeriklerin paylaşılması, güncel olarak reklamların yapılması gerekir çünkü müşteri ve kullanıcıların güvenini güncel yaklaşımlar ile kazanılır. Yani güncel içerikler sayesinde etkili ve kazançlı işler yapmak mümkündür.

Web Sitesi Kurulurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Web siteleri kurulurken sayfaların açılırken profesyonel bir destek alarak açılması gerekir. Markanın ilerleyen süreçte zorlanmaması ve hata payının en aza indirilmesi için her zaman profesyonel sosyal medya yönetimiyle çalışılmalıdır. Sayfa içerisinde kullanılan grafikler, tablolar, görseller markanın imajıyla uyum içerisinde olmalıdır. Bu unsurlar yüksek kalite ve uygun formatlar belirlendikten sonra sayfalara eklenmelidir.

Alt sayfalara daha kolay ulaşmak için navigasyon ve filtreleme seçenekleri koyulabilir. İçerikler SEO uyumlu ve güncel içeriklerden seçilmelidir çünkü müşteri güveni bu yoldan geçmektedir. Sayfa içerisinde hatalı ya da açılamayan bağlantı linklerinin olmamasına dikkat edilmelidir. Web sitesindeki bütün görseller, bağlantılar, dosyalar ve formlar sorunsuz bir şekilde çalışmalı, yükleme öncesinde ve sonrasında baştan sona kontroller yapılmalıdır. Bunların dışında web sitesinde haber, duyuru, iletişim, sipariş ve benzeri formlara yer verilebilir, sayfa anketler ile desteklenebilir.

Web siteleri markanın değer yerleridir. Bundan dolayı markanın bütün potansiyeli web sayfasına yansıtılmalı, güncel yaklaşımlar tercih edilmeli ve ufak hatalardan bile kaçınılmalıdır.

Web sayfaları kullanıcıların tek tuşla kolayca ulaşabildiği ve sık olarak kullandığı bir ortamda bulunduğu için marka ve firmalar için oldukça değerlidir. Etkin bir kullanım sayesinde kullanıcının vazgeçilmez adresi haline gelinebilir çünkü müşteriler için oturduğu yerden kalkmadan, zahmetsiz ulaşabilme potansiyeline sahiptir. Bunların gerçekleşebilmesi için ise güncel olanı kaliteli paylaşmak gerekir.

Anahtar kelimelerle arama motorunda üst sıralara çıkmak, güncel içerikler ve reklamlar paylaşmak müşterilerde vazgeçilmez hale gelmenize yardımcı olacaktır.

Web Siteleriyle İlgili Sık Sorulan Sorular

1- İyi Bir Web Sitesinde Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Web sitesindeki tasarım marka ve firma içeriğine göre dizayn edilmelidir. Bundan dolayı web sitelerindeki tasarımlar birbirinden ayrışır. İlk olarak rakip web sitesi analizi yapmak ardından kendi web siteniz için tasarım planlamak en doğrusu olacaktır. Web sitelerinin tasarımları temiz, abartıdan uzak ve içerik odaklı olmasına da dikkat edilmelidir.

2- İyi Bir Web Sitesinde İçerik Nasıl Oluşturulmalı ve Organize Edilmelidir?

Web sitelerindeki içeriklerin zengin, güncel ve özgün oluşuna özen gösterilmelidir. Arama motorlarında özgün olmayan, anahtar kelimesi bulunmayan, SEO uyumsuz yazılan içeriklerin öne çıkma ihtimali oldukça düşüktür. Ayrıca başka sitelerden kopyalanarak yazılan içerikler marka ve firmaya da kötü imaj verir. İçerik tasarlanırken az anlatımla okuyucuya istediği bilgi verilmesi hedeflenmelidir.

3- Web Sitesinin Tasarımı Ne Sıklıkla Güncellenmelidir?

İnternet teknolojileri hızla değiştiği için web sitesinin tasarımı güncellenebilir özellikte olmalıdır. Küçük güncellemeler ile ben bu işi hallederim diyenler büyük bir yanılgı yaşarlar çünkü bu durumda güvenlik açıkları ortaya çıkabilir veya sunucu ile yazılımlar arasında uyumsuzluk yaşanabilir. Yani bir süre sonra web sitesi kullanılamaz hale gelir. Web sitesinin tasarımını sürekli kontrol altında tutmak ve güncellemek devamlılık için önemlidir.