Web Siteniz Neden Güncel Olmalı?

  • 5 min read

Web sitesi dijital dünyanın bize kazandırdığı internet üzerinden tema ve amaca göre oluşturulan web yazılım ile web tasarımın birleşmesinden oluşan dijital sayfa bütünüdür. Web siteleri kişisel ya da kurumsal markanın ürün ve hizmet tanıtımınında ve duyurulmasında işlev görür. Web sitesinin güncel olmasından önce neden web siteye sahip olmanız gerektiğini cevaplayalım.

Neden Web Sitesine Sahip Olmalısınız?

  • Mevcutta var olan hizmet ve ürünü kolay bir şekilde mevcut ve potansiyel müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.
  • Gelecekte çıkarmayı planladığınız hizmet ve ürünü kolay bir şekilde mevcut ve potansiyel müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.
  • Müşterilerinizle fuar, seminer, konferans gibi etkinlikleri paylaşarak etkileşimi arttırabilirsiniz. PR haberleri kolayca paylaşılabilir.
  • İlgili marka sektörüne göre hızlı ve konforlu olması açısından e-mağaza oluşturulabilir.
  • Mevcut müşterilere ek olarak arama motoru sayesinde potansiyel müşterileri marka portföyüne katabilirsiniz.
  • İnternette ulaşılabilir ve doğru bir şekilde marka yönetimi yaparak profesyonel, yenilikçi ve güvenilir bir imaj oluşturulabilir.
  • Markanın sahip olduğu vizyon ve misyonu istediğiniz tasarımla birleştirerek arayüzü oluşturma imkanına sahip olabilirsiniz.
  • Markanın var olan hizmet ve ürünleri internet ortamına yükleyerek ve tanıtarak bir vitrin oluşturabilirsiniz.
  • Akıllı cihazlarda yüksek performansla çalışan responsive web site tasarımına sahip internet sayfalarında müşteri ve kullanıcıların uzun vakit geçirildiği düşünülürse kolaylıkla mobil kullanıcı potansiyeli yakalanabilir.

Güncel Web Sitesinin Faydaları

Web siteye sahip olmanın gerekliliğini yukarıda anlatmıştık. Bir web sitesi kişisel ve kurumsal markanın aktif olduğunu anlatır ve rakipleriniz arasından sıyrılmanızı sağlar.

Web sitesinin güncel teknolojiyle uyumlu çalışması çok önemlidir. Web siteleri ilk olarak kullanıcı ve müşterilerin gözüne hitap edecek profesyonellikte, özel ve modern tasarım çizgilerine sahip olmalıdır. Hem kullanış hem de tasarım açısından kullanıcı ve müşterilerin isteklerini karşılamayan web siteleri kullanılmaz hale gelir ve arama motorunda en alt sıralarda yerini alır. Bugün istekleri karşılıyor olarak gözüken web siteleri ilerleyen zamanda güncel olmayacağı için gelişen teknoloji ve tasarımlar günlük veya haftalık olarak takip edilmelidir.

Web Sitesinde Neler Güncel Olmalıdır?

Tasarım: Arayüzün modernliği ve tasarımın göze hitap etmesi, diğer tasarımlara göre ilgi çekici olması bir web sitesinde aranılan özelliktir. Bu durumla doğru orantılı olarak trafik, müşteri dönüşleri, satış, tanıtım ve marka bilinirliği artar. Güncel tasarımlara sahip olmak rakiplerinizin önüne geçmek için önemli bir adımdır.

İçerik: İnternet üzerinden markayı, ürünü ve hizmeti tanıtıyorsanız veya tanıtmayı düşünüyorsanız hayatınıza yeni girecek kelime SEO uyumudur. SEO arama motoru optimizasyonu sağlayıcısı olarak nitelendirilen blogların arama motorunda en üst sıralarda yer almasını sağlayan bir araçtır. Arama motoru sonuçlarında kullanıcıların doğrudan web sitenize erişimi sağlanacak bağlantı etken kaliteli bir site, kod yapısı ve özgün içerikle doğrudan alakalıdır. Web sitesi içeriğinin her zaman güncel ve özgün olması gerekir.

Sunucu: Yukarıdaki etkenlere ek olarak sunucu ve hız da oldukça önemlidir. En güncel, modern ve özgün içeriklere sahip olunsa da siteye erişim ve erişim devamlılığının zorluğunun yaşanması okuyucu ve müşterileri web sitesinden uzaklaştıracaktır.

Web Sitesinin Güncel Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Eskimiş ve güncel olmayan web siteleri her zaman müşteri kaybettirir. HTML kodlaması eskimiş, flash kodlama barındıran, farklı ekran çözünürlükleriyle uyumlu çalışmayan, büyük ekranlarda minik ve okunaksız çalışan web siteleri müşterilerde sayfadan hemen ayrılma isteği uyandırmaktadır. Web sitesinin güncel olduğunu anlamak için bakılması gereken birkaç etken bulunmaktadır.

Web sitesinin kodlama teknolojisi test edilmelidir. Kodlama hataları tespit edilmişse bunlar düzeltilmeli, güncel ve sorunsuz olduğuna dikkat edilmelidir. Web sitesinin kodlama teknolojisi için yaptığınız test HTML5 sonucu vermişse bu sonuç web sitesinin güncel olduğunu ifade etmektedir.

Web sitesini farklı tarayıcılardan ziyaret etmek web sitenizi görüntüleyebilir, hatalarını tespit edebilir ve güncelliğini sağlayabilirsiniz.

Web sitesini farklı cihazlardan yani dizüstü bilgisayardan, masaüstü bilgisayardan, tabletten, akıllı telefonlardan görüntülemek ise web sitesini farklı ekran çözünürlüklerinde okunaklı görülüp görülmediğini anlamaya olanak sağlar.

Web sitesini ”flash” ile kodlanmış veya ”flash” kodlama içerip içermediği kontrol edilmelidir. Flash ile kodlanmış web siteleri bazı özelliklere sahip cihazlar tarafından görüntülenmeyebilir bu durum da müşterilerin web sitesinin sorunlu olduğunu düşündürtebilir.

Bu adımları tamamlayan ve hiçbir sorun gözükmeyen web siteleri güncel demektir. HTML5 sonucu almış, CSS3 yapısı ile harmanlanmış, içeriğinde ”flash” içerik barındırmayan, SEO kurallarıyla uyumlu ve tüm cihazlarla uyumlu olarak çalışan web siteleri güncel demektir.