SEO Uyumlu Makaleler Neden Önemlidir?

  • 5 min read

SEO uyumu bir blog sayfasının veya web sitesinin başarısı için bel kemiği haline gelmiş bir kriterdir. SEO uyumuna sahip kaliteli ve özgün web siteleri mutlaka arama motorlarında bir yer edinir ve bu yer genellikle üst sıralar olur. Web sitesi veya blog sayfasının üst sıralara çıkması okuyucu ve müşteriler tarafından daha çok tıklanma getirir ve ziyaretçi sayısını arttırır. SEO, web sitesi içerik üreticilerinin arama motorlarında sıralama faktörünü anlaması ve hem kullanıcılara hem de arama motoru algoritmalarına hitap edecek, kaliteli ve özgün içerikler üretmesini gerektirir. SEO uyumlu makaleler arama motoru sonuçlarında trafik akışını arttırmak amacıyla oluşturulan içerikler şeklinde de özetlenebilir.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılmalıdır?

SEO uyumlu makale yazmak makalenin ne ile ilgili olduğunu, okuyucuların kafasındaki soruların cevaplandığı, okuyuculara neler katacağı arama motorlarının anlayacağı şekilde yazmaktır. Kaliteli ve özgün içerik bir web sitesinin başarılı olmasının önemli bir adımıdır. SEO camiası tarafından ”Content is King” Türkçe karşılığıyla ”İçerik Kraldır” tabiri sıklıkla kullanılmaktadır. Bir içeriği kaliteli yapan kriterler anahtar kelime yoğunluğu, yazı başlığı, meta etiketi, yazının akıcılığı, özgünlük, içerikteki resimler, kullanılan resimlerin alt tagı, içerikte yer alan linklerdir. Bu kriterler doğru ölçüde ve uyumla kullanıldığında web sitesinin başarısı kaçınılmaz olacaktır.

Anahtar Kelime Araştırması ve Analizi

Web sitesine müşteri veya kullanıcı çekmek için önemli kriterlerden bir tanesi doğru anahtar kelime seçimidir. Markayla ilgili sektörü veya hizmeti en iyi tanımlayan anahtar kelimelerin listesini oluşturup bu liste üzerinden kelimelere içerikte yer vermek oldukça önemlidir. Anahtar kelime listesini oluştururken dikkat edilmesi gerekenler arama hacmi, tıklanma oranı, hizmet ve ürünle olan alaka düzeyi ve rekabet seviyesidir. Listeyi oluşturduktan sonra bu kelimeleri içerikte aşırıya kaçmadan, belirli ölçüde yer vermek gerekiyor. Anahtar kelimelerin bir içerikte aşırı derece kullanılması spam olarak algılanabilmektedir bundan dolayı doğru ölçüde kullanmaya özen gösterilmelidir.

Güncel İçerik ve Trend Makale

Tüm arama motorlarında ilk sıralarda yerini alan linkler güncel yazılardır. Yazının yayın tarihini sürekli güncellemek burada yeterli olmayacak, bu tarihin değişikliğini yapmak için içerikte büyük ölçüde değişiklik yapmak gerekecektir. Gündemde olan popüler konularla ilgili içeriklerin üretilmesi arama motorunda en üst sıralara çıkmanın bir başka yoludur. Trend olan makaleler üretmek web sitesine trafik akışını arttıracaktır.

Markanın ilgili olduğu sektördeki popüler haber, etkinlik ve benzeri olayları yakından takip etmek her zaman markaya değer katacak, markayı canlı tutacak ve web sitesine trafiği arttıracaktır.

Arama Amacı

Kullanıcı ve müşteriler internete farklı amaçlarla giriş yaparlar. Bu noktada web sitesinin ve blog yazılarının amacı net bir şekilde içerikte açıklanırsa yani anahtar kelimeler satın alma, bilgi alma, araştırma ya da karşılaştırma niyetiyle izah edilirse internet kullanıcıları o web sitesine daha fazla trafik oluşturur.

Rakip Analizi

Rakip analizinin en büyük avantajı rakiplerinizi iyi analiz ettikten sonra web sitesine kullanıcı trafiği sağlamaktır. Arama motorunda çıkan ilk beş rakip sayfanın analizinden sonra anahtar kelimeleri doğru belirlemek çok önemlidir. Ayrıca rakip web sitelerinin içerik kapsamını, uzunluğunu, biçimini ve anahtar kelime yoğunluğunu belirlemek kendi web sitenizde işe yarayacaktır.

Topikal Otorite

Topikal otorite, sektörle ilgili belirli konulara odaklanmak olarak tanımlanan bir ifadedir. Bir konuyu derinlemesine işlerken güncel ve özgün olmak internet kullanıcıların en çok istediği şeydir. Bundan dolayı topikal otorite kullanıcı ile web siteleri arasında köprü görevi alır. Konuyu baştan sona kapsayacak şekilde araştırma yapmak, kullanıcıların sorularını cevaplamak, vaka çalışmaları, görseller, ilgili iç görüler, tablo, grafik ve analizler, uzman geri bildirimleri eklemek, daha ilgi çekici hale getirmek için videolar ve etkileşimli ögeleri dahil etmek topikal otoriteyi oluştururken kullanıcı trafiğini ve tıklanma sayısını arttıracaktır.

İçerik Optimizasyonu

Arama motorları kullanıcılar ile içeriklerin ilişkisini de incelemektedir. Okuyucunun uzun süreli ve olumlu etkileşimi içeriğin arama motorunda daha üst sıralara çıkmasında bir faktör sergilemektedir. Okuyucunun uzun süreli olarak web sitesinde kalmasını sağlamak amacıyla,

İçeriğin arama amacıyla tamamen uyumlu olduğundan ve içerikte okuyucunun tüm sorularına cevap bulunduğundan emin olun.

Açılış paragrafı bir içerikte çok önemlidir bundan dolayı ilgi çekici olmalıdır.

Okuyucunun ilgisini çekmek amacıyla alakalı ve yüksek kaliteli görseller ekleyebilir, video linkleri koyulabilir.

Az sözcükle öz cümleler kurmak, hatalardan kaçınmak, sonuç kısmına özenmek okuyucuları içeriğe çekebilir.

Anahtar kelimelerin abartıya kaçılmadan doğru ölçüde kullanıldığın emin olun ve içeriğe bir miktar samimiyet ekleyin.