Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

  • 6 min read

Sosyal medya günümüzde çeşitli nedenlerle kullanıldığı, bu sayede para kazanıldığı önemli pazarlama tekniği haline gelmiştir. Sosyal medya yönetimi ise sanal ortamdaki sayfa ve hesapların kullanılırken bunun nasıl olması gerektiğini, nasıl yollar izleneceğini, herhangi bir durum karşısında hangi yöntemlere başvurulacağını, marka tanıtım ve yönetimlerinin nasıl olması gerektiğini ve bütün bunların bir düzen ve uyum içerisinde çalışmasını yönetmeye denir. Bu uyum ve düzenin profesyonelce yapıldığı, çeşitli yöntemlerle hesap ve sayfaların takip edilme, yeni müşteriler kazanılırken var olan müşterileri koruma, tıklanma sayılarını arttırmaya profesyonel sosyal medya yönetimi denir.

Takip edilme, tıklanma gibi sayıların artması, sayfa ve hesapların popülerleşmesi ve bilindiklerinin artması için ilk olarak hedef kitle analizi sonrasında strateji yapılmalıdır. Pazarlama faaliyetlerinin sosyal medya kanalları üzerinden gerçekleştirilmesi sadece hesapların büyümesini değil çeşitli firmalarla iş yapmak için veya markanın hızlı bir şekilde tanınmasını da sağlar. Sosyal medya yönetimi hesapların okuyucuya bilgi ve içerik pazarlamasını kolaylaştırdığı için önemlidir. Başka bir ifadeyle profesyonel sosyal medya yönetimi sosyal medya hesaplarının ticari bir kaynak haline gelmesine de katkı sağlar.

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi Neleri Kapsar?

Sosyal medya yönetiminde ilk iş hedef kitle analizi yapmaktır. Kullanıcıların yaş aralığı, cinsiyet, ilgi alanları gibi faktörlerini belirlemek hesap ve sayfaların gelişimi için önemlidir. Hedef kitle analizinin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi için anketler yapılabilir.

Hedef kitle analizinden sonra içeriklerin yönetimi için planlama yapılmalıdır. İçerik yönetiminde en çok dikkat edilmesi gerekilen şey paylaşılan bilgilerin veya fotoğrafların hem ilgi çekici hem de kaliteli olmasıdır. İçerik yönetimi sosyal medyada ilk dikkat çeken nokta olduğu için en fazla bu konu üzerinde durulmalıdır. İlgi çekici, kaliteli bilgilerin ve görsellerin paylaşıldığı sayfa ve hesapların büyümesi daha kolay olacaktır.

Sayfa ve hesapların büyümesinde etkili diğer faktör rakip analizidir. Rakiplerin sosyal medyaları detaylı analiz edilerek ve hareketleri güncel olarak takip edilerek onlardan daha dikkat çekici paylaşımlar yapılmalıdır. Sosyal medyayı rakiplerden daha ilgi çekici ve etkili kullanmak sizi her zaman bir adım öne çıkaracaktır.

Sosyal medyada reklam yapmak rakiplerden öne çıkmak için bir seçenek olabilir çünkü çoğu zaman arama motorlarının yetersiz kaldığı görülmüştür. Reklamlar daha fazla kullanıcıya ulaşmak için bir araçtır. Reklam yayınlamadan önce reklam analizi yapmak önemli bir noktadır. Rakiplerin nasıl reklam yaptığı, reklamlarında kullandığı sloganlar, görseller hatta renkler nasıl reklam yapılması gerektiğiyle ilgili hem bilgi verir hem de sizin daha ilgi çekici reklam yayınlamanızı sağlar.

Profesyonel sosyal medya yönetiminde yapılması gereken son madde ise hesabınızın analitiğini yapmaktır. Sosyal medyayı etkin kullanılıp kullanılmadığı, verilen reklamların ne derece yeterli olduğu yani yapılan paylaşımların hedefe ulaşıp ulaşmadığı günlük, haftalık ve aylık olarak raporlar alınarak kontrol edilmelidir. Alınan raporlara göre strateji değiştirmek, hesapta daha kaliteli ve dikkat çekici paylaşımlar yapmak, reklamlara daha çok önem vermek ve bütçeyi arttırmak, başka alternatiflere yönelebilinir. Böylece sosyal medya daha etkin kullanılmış olur.

Profesyonel sosyal medya yönetimi yapılırken oldukça dikkatli olunmalıdır. En küçük hata bile firmanın prestij kaybetmesine neden olacaktır. Sosyal medya yönetimi öncesinde analiz yapmaya özen gösterilmeli, bütün raporlar dikkatlice incelenmelidir. Bu analizler kullanıcılara ulaşabilirlik açısından önemlidir. Firmanın prestij kaybetmemesi için analizlerin yanı sıra reklam bütçelerinin ve hesap kalitesinin de planlanması gerekir. Kullanıcılar için önemli olan alınan hizmetin yüksek kalitede ve sürdürülebilir olmasıdır. Hem var olan müşterilere sürdürülebilir hizmetin sağlanması hem de yeni müşterilerle etkileşim kurma, marka bilinirliğini arttırma için planlamalar ve yönetim dikkatlice yapılmalıdır.

Profesyonel Sosyal Medya Yönetiminin Avantajları Nelerdir?

İlk olarak profesyonel sosyal medya yönetiminin çok daha fazla kullanıcıya ulaşma avantajı vardır. Hatta yurt dışındaki kullanıcılara bile ulaşılıp potansiyelin üzerine çıkma şansı vardır.

Yapılan reklamlar sosyal medya hesaplarının markalar tarafından daha çok ve hızlı tanınmasını sağlar. Ayrıca sosyal medya ortamında yapılan reklamlar TV, billboard reklamlarına göre daha az maliyetlidir.

Doğru sosyal medya yönetimi sayesinde hesaplar ilgi çekici ve kaliteli bir görünüm kazanır.

Daha fazla kullanıcıya hitap etmek daha çok kazanç haline gelir.

Profesyonel sosyal medya yönetiminin olduğu hesaplar aktif, etkileşimi ve takipçi sayısı fazla olan hesaplar olacağı için kullanıcılar tarafından güven kaynağıdır.

Profesyonel sosyal medya yönetimi sayesinde kısa sürede hedefe ulaşmak mümkündür.

Günümüzde sosyal medya hayatımızın büyük bir parçası haline geldiği için profesyonel sosyal medya yönetimi büyümek ve gelişmek isteyen hesaplar tarafından kullanılması gereken bir yöntemdir.

Profesyonel sosyal medya yönetimi ile kişisel hesap yönetimi birbiriyle karıştırılmaması gerekilen iki farklı durumdur. Bu iki durum dışarıdan aynı gibi gözükse de büyük farklar ve ihtiyaçlar doğrultusunda birbirinden ayrışır.

Sosyal medya kullanıcılarının dikkatini çekmek ve doğru zamanda doğru paylaşımı yapmak için profesyonel sosyal medya yönetimine ihtiyaç vardır çünkü herhangi bir eğitim almadan ve profesyonel desteğe ihtiyaç duyulmadan kullanılan sosyal medya hesapları amatör duracaktır. Bundan dolayı profesyonel sosyal medya yönetimi hesapların kaliteli olmasını sağlayan bir durumdur ve profesyonel bir yaklaşımla hesaplarının yönetilmesini isteyen firmalar profesyonel sosyal medya yönetimini tercih etmelidir.