Profesyonel Linkedin Yönetimi

  • 4 min read

Linkedin sosyal medya platformu pek çok şirket, marka ve girişimci için iş ilişkilerini güçlendirmek, marka imajını ve itibarını desteklemek, isim bilinirliğini arttırmak gibi birçok avantaja sahiptir. Linkedin 400 milyondan fazla kullanıcıya sahip olduğu için potansiyel müşterileri mevcut müşteri föyünüze dahil etmede ve hedeflediğiniz kitleye ulaşmada tercih edilebilir bir platformdur. Ayrıca Linkedin pazarlama sayesinde sektör ve hizmet çalışmalarını da kolayca planlayıp yürütebilirsiniz.

Linkedin Pazarlamada Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güncel bir hesap oluşturmak Linkedin sizi hedef kitlenize ulaştırmada ve potansiyel müşterileri mevcut müşteriye dönüştürmede oldukça önemlidir. Hesabınızı güncel tutmak için belirli aralıklarla içerik paylaşabilir, fotoğraflarınızı ve profil bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Linkedin hesabınızda paylaşılacak fotoğrafların kalitesine ve arka planına dikkat edilmelidir. Paylaşacağınız fotoğrafların arka planında markanızın logosunun veya adının bulunması ve belirli renklerden oluşması hafızada kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca cihazlar arasında gönderim sağlarken fotoğrafların kalitesi düşebileceği için hesabın girili olduğu telefondan fotoğraf çekmek ve yüklemek daha mantıklı olacaktır.

Yine Linkedin hesabınızda paylaşılacak içeriklerin imla hatası içermemesine dikkat edilmelidir. Bu çoğunlukla gözden kaçan bir durum olsa da imla hataları hesabınızın değerini düşürebilir. Linkedin hesabında paylaşılan içeriklerin düzeltme bölümü olmadığı için bu hatadan dönülmesi zorlayıcı olabilir.

Linkedin hesabınızda düzenli olarak paylaşım yapmak sizin ön planda olup müşteri kazanmanızı sağlar. Ayrıca yaptığınız paylaşımlarda anahtar kelimeler kullanmak ve hesabınızda yeteneklerinize, ilgi alanlarınıza yer vermek yine sizin ön planda tutar.

Potansiyel müşterileri mevcut müşteriye dönüştürmeyi sağlayan bir diğer madde ise Linkedin hesabınızda iletişim bilgilerine, iş yeri adresinize, kişisel blog, web sitesi ve diğer sosyal medya uygulamalarınızın linklerine yer vermek olacaktır.

Linkedin size makale yazma imkanı da sunar eğer bir web sitesine sahip değilseniz Linkedin’de makale yazıp paylaşabilirsiniz. Sektörünüzle ve ilgi alanlarınızla ilgili Linkedin’de makale yazmak Linkedin pazarlamanızı arttırabilir.

Linkedin çok geniş insan ağına sahip olsa da hesabınıza herkesi eklememeli, bu konuda seçici davranmalısınız. Linkedin hesabınıza sizi geliştirebilecek ve alanınızla ilgili bilgi kazandırabilecek hesapları eklemelisiniz. Tabii merak ettiğiniz güncellemelerini ve iş ilanlarını da takip etmekten çekinmemelisiniz.

Linkedin gruplarına katılmak iyi geri dönüşümlere, konuşmalara ve faydalara hizmet edebileceğinden abartmamakla birlikte sektörünüze ve ilgi alanlarınıza göre gruplara katılabilirsiniz.

Yapıcı ve anlayışlı yorumlarda bulunmak, hata olduğunda bile bunu en pozitif şekilde anlatmak sizi diğer hesaplara karşı daha iyi gösterecektir. Bunun dışında siz yorum yapabildiğiniz gibi başkaları da sizler için yorumlarda bulunabilir. Sizin için yapılan olumlu yorumlar birer referans değeri göreceğinden çalışma arkadaşlarınızın ve eski müşterilerinizin hesabınıza yorum yapmasını isteyebilirsiniz.

Linkedin hesabı bir kişinin veya markanın hesabına gizlice bakma avantajı da sunmaktadır. Gizlilik ayarlarınızdan kişiye haber gitmeme seçeneğini işaretlediğinizde incelediğiniz kişinin hesabına bildirim gitmemiş olur.

Linkedin hesabınızı marka veya kişisel hesap olarak kullanmanız fark etmeden herhangi bir sosyal sorumluluk projesine katılmanız her zaman işe yarayacaktır. Gönüllülük esaslı çalışmalar rakipleriniz arasından öne çıkmayı sağlayabilir.

Linkedin hesabınızdan ilgili olduğunuz sektörle alakalı iş ilanlarını belirli aralıklarla incelemek, gelişmeleri takip etmek ve eksiklerinizi tamamlamak oldukça önemli bir adımdır. İş ilanlarında koyulan şartlar parça parça ve fazla olsa da genellemenize imkan sağlayabilir. Bu adım Linkedin pazarlama konusunda size ipuçları verecektir.

Bu maddelere dikkat ettiğinizde sosyal medya yönetimini en iyi şekilde gerçekleştirmiş olup takipçi sayısınızı arttırabilir, potansiyel müşterileri mevcut müşteri portföyünüze ekleyebilirsiniz.