Neden Instagram Reklamı Vermelisiniz?

  • 5 min read

Instagram’da reklam vermek potansiyel müşterileri kendi markanıza çekmek için en iyi fırsat olabilir. Instagram reklamları doğru adımlar atıldığında, reklamlar doğru bir şekilde kurgulandığında, hedeflenen kitleye ulaşmak için gerekli stratejiler uygulandığında müşteri çekme başarısının en iyi uygulandığı stratejidir. Markanızın veya verdiğiniz hizmetin tanınmasını istiyorsanız Instagram reklamları doğru seçenek olacaktır.

Instagram’da Reklam Verirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlk olarak doğru reklam modeli seçilmesi gerekir. Reklam kampanyanızı oluşturmak istediğinizde karşınıza direkt reklam modeli seçimi çıkacaktır. Bu modeller;

  • Marka bilinirliği
  • Erişim
  • Trafik
  • Uygulama indirme
  • Etkileşim
  • Video görüntülenme
  • Potansiyel müşteri edinme
  • Geri dönüşüm

Doğru reklam modelini seçmek reklam dönüşümlerinin ve etkileşimlerin yüksek olmasını beraberinde getirir. Yani reklamdan alacağınız performans reklam modeline bağlıdır. Bundan dolayı ilk olarak reklam amacını ardından reklam modelini doğru belirlemek gerekir.

Reklamların hedef kitlesini belirlemek reklamların amacına ulaşıp ulaşamadığını analiz etmede önemlidir. Doğru hedeflemeleri yapmadığınızda verilen reklamlardan istediğiniz performansı almak mümkün olmayabilir. Facebook reklam yöneticisi üzerinden hedefleme ayarlarından hedef çalışmaları, denemeler ve testler yapmak hedef kitlenin doğru belirlenmesinde önemlidir. Kaydedilmiş kitleler, özel hedef kitle, kitle denemeleri, benzer hedef gibi farklı ayarları bulunan hedef çalışmaları reklamları doğru kişilere ulaştırmanızı sağlar. Bu kitle ayarları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Instagram hesabınızı inceleyebilirsiniz.

İlgi çekici görsellerin kullanımı Instagram reklamlarında akılda kalıcılığı arttıran unsurlardandır. Dümdüz görseller veya arka planı beyaz olan ürün tanıtımlı görseller beklediğiniz performansı vermeyebilir. Instagram tamamen görseller üzerine kurulu bir platformdur bundan dolayı kullanılan görseller ne kadar ilgi çekici olursa o kadar iyi demektir. Fotoğrafların yanı sıra videolarda da ilgi çekici ögeler kullanmak reklamların hedeflenen kitleye ulaşımını arttıracaktır. Hedeflenen kitleye ulaşmak yani erişimin artması reklamın ilgi görmeye başladığı anlamına geldiği için etkileşim de bununla bağlantılı olarak artacaktır. Evde veya profesyonel ortamda kendinizin çekeceği ürün fotoğrafları ve videolar için farklı sitelerden arka plan tasarımı örneği alınabilir.

Instagram reklamlarında görseller kullanılırken doğru ölçülerin kullanılması gerekir. Doğru görsel ve video boyutlarının kullanılması kullandığınız reklam modeline göre de değişiklik gösterebilir. Instagram zaman akışı üzerinde en sık kullanılan görsel ölçüleri 1:1’dir. Zaman akışı üzerinde dikey görseller de kullanılmakta ve ekranın tamamen kaplanması isteniyorsa görsel ölçüleri 4:5 şeklinde olan çerçeveler tercih edilmektedir. Bunlara ek olarak Instagram hikaye bölümünden reklam veriyorsanız 9:16 olan dikey ölçüler görsellerin ekranda daha iyi durmasını sağlayacaktır.

Instagram’da reklam verirken dikkat edilmesi gerekilen son madde ise bütçe planlamasıdır. Reklam bütçesinin arttırılması Instagram’da daha fazla kişiye ulaşma anlamına gelir. Reklam vermeye yeni başlıyorsanız öncelikle birkaç farklı test yaparak, sizin için en uygun reklam modelini ve içerik formatını belirlemek daha önemlidir. Bu süreç birkaç hafta sürebilir bundan dolayı reklam bütçesi bölümlere ayrılarak farklı kampanyalar üzerinde denenmelidir.

Bütçe ayarlaması yapılırken günlük olarak harcanacak tutar belirlenebileceği gibi reklam kampanyası için belirli aralık bütçe ayarlaması da yapılabilir. Günlük reklam bütçesi girilirse reklam kampanyası yakından takip edilip analiz yapılmalıdır. Instagram reklamları iyi sonuç vermediğinde reklamın durdurulması ve kampanya bitiminde sonlandırılması daha mantıklı olacaktır. Aksi takdirde gereksiz bir bütçe kaybı ile karşı karşıya kalınacaktır.

İlk etapta toplam bütçe ile ilerlemek deneme aşamasında etkin bir deneyim yaşatacaktır çünkü iş yoğunluğu yaşayan kurumlar anı anına bu reklam kampanyalarını takip edemese de belirlediğiniz bütçe ve zaman bitene kadar kampanya devam edeceği için reklam bütçe bitince otomatik olarak durur ve bütçe kaybı yaşanmaz.

Aylık olarak ayrılan reklam bütçesini ise tek bir kampanyaya harcamak yerine farklı reklamlara yatırarak, farklı hedefler ile farklı kitlelere ulaştırılabilir.

Neden Instagram’da Reklam Vermelisiniz?

Instagram günümüzün en büyük sosyal ağı olmanın yanı sıra sunduğu birçok reklam modeliyle de reklam verenler için çok önemli bir platform haline gelmiştir. Gün içerisinde birçok kişinin bu platformu kullandığı düşünüldüğünde Instagram reklamı kullanıcıları kurum ve markaya çekmede, potansiyel müşterileri mevcut müşterilere dönüştürmede oldukça etkilidir. Bunlara ek olarak Instagram reklamlarının marka bilinirliğini arttırmak, tanıtım yapmak, yeni kitlelere ulaşmak, hedefleme yapabilmek ve geri dönüşüm sağlamak gibi etkileri de bulunmaktadır. Instagram reklamlarının bu avantajları düşünülürse ve bütçe ayarlaması doğru yapılırsa reklamlar için harcanan bütçenin bir önemi olmayacaktır.

Instagram’da reklam vermek için reklam modeli ve hedefleme yapıldıktan sonra, reklamın nerede göstereceğini seçerken Instagram hikayelerini seçmek gerekir.