Linkedin’de İyi Bir Profil İçin İhtiyacınız Olan 5 Şey!

  • 4 min read

Linkedin iş alımı süreçlerine etkisi bulunan, hizmet ve sektörün daha iyi tanıtıldığı, pazarlamanın daha iyi yapıldığı, hedef kitleye ulaşmaya sağlayan yani aslında birçok avantaja sahip olan ve artık pek çok kişinin kullanmaya başladığı bir sosyal medya platformudur. Linkedin kullanıcılarının temel hatası profil hesaplarını güncellememek, fotoğraf eklememeleri ya da eklediğinde eski fotoğraf olması ve çok az bağlantıya sahip olmalarıdır. Bu yazımızda size Linkedin hesabına sahip olan kullanıcıların dikkat etmesi gereken beş önemli maddeden bahsedeceğiz. Bu beş önemli madde gerçekleştirildiğinde sosyal medya yönetiminin ve Linkedin pazarlamanın daha etkili gerçekleştiğini, profilinizle ilgili güçlü bir izlenim yarattığınızı fark edeceksiniz.

Linkedin Sosyal Medya Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey!

Günümüzde hemen hemen herkesin kayıtlı bir hesabı olan Linkedin sosyal medya platformunda ön plana çıkmak için dikkat edilmesi gereken beş madde şu şekildedir;

1- Profil fotoğrafınız en iyi haliniz olmalıdır. Elbette Linkedin hesabınızın profil fotoğrafına kedi, köpek, manzara fotoğrafları da koyabilirsiniz fakat işe alım süreçlerinde hesabınızda ilk olarak bakılacak şey profil fotoğrafınızdır. Profil fotoğrafınızı aktif olarak iş aradığınız süreç içerisinde yenilemelisiniz.

2- Linkedin hesabınıza bir açıklama ekleyin. Linkedin hesabınıza bir açıklama alanı eklemek profil fotoğrafınız ve sloganınızdan sonra en önemli şeydir. Profilinize sizinle alakalı hobileriniz, ilgi alanlarınız, uzmanlık alanınız, mesleğiniz gibi bilgiler eklemek hem profilinizi dolu gösterecek hem de sizi ön plana çıkaracak diğer bir adımdır. Kendinizi ön plana çıkarmak için profil bilgilerinizin her şeyinden yararlanın ve amacına uygun olarak kullanın. Kariyer hedeflerinize uygun olarak anahtar kelimeler de yazabilirsiniz tamamen size kalmış. 3 anahtar kelime ile bu alanı etkin bir şekilde kullandığınızda Linkedin pazarlamanızın ne kadar değerlendiğini fark edeceksiniz. Google arama motorlarında olduğu gibi Linkedin hesabınızda da SEO uyumu yakalamayı unutmayın.

3- Becerilerinizi Linkedin’de sergilemekten çekinmeyin. Linkedin pazarlama konusunda çok iyi bir platformdur bundan dolayı eğer tasarımcı, mimar, pazarlama gibi işlere ilginiz varsa açıklamanıza bunları eklemek iş verenin gözünde sizi yükseltir. Profilinizi tamamlarken sosyal medya yönetimini en iyi gerçekleştirmek amacıyla size önerilen kelimeleri kullanabilirsiniz.

4- Linkedin’de tavsiye almak ve vermek sosyal medya yönetiminizin en iyi şekilde gerçekleşmesini sağlayabilir. Linkedin tavsiyeleri güvenirlik açısından önemli bir niteliktir. Aldığınız tavsiyeler gelişiminizi sağlarken verdiğiniz tavsiyelerin işe yaraması da profilinizin gelişmesini sağlayabilir.

5- Etkileşimde bulunmak amacıyla gruplara katılabilirsiniz. Linkedin gruplarından ilgi alanlarınıza ve sektörünüze uygun olan gruplara katılmak etkileşiminizi arttıracak ve uzmanlığınızı vurgulayacak bir adımdır. Çalıştığınız sektörle veya ilgi alanlarınızla alakalı gruplarda konuşma gerçekleştirmek bir işe girmek istediğinizde iş verenlerin dikkatini çekebilir. Linkedin arama sonuçlarında sıklıkla gözükmek yeni iş fırsatların çıkmasında önemlidir. Yeni kariyer fırsatları ve iş imkanları için abartıya kaçmamak koşuluyla gruplara katılın.

Linkedin sosyal medya yönetiminin en etkili şekilde gerçekleşmesi için bağlantı sayınızın kaliteli ve fazla sayıda olması gerekir. Az sayıda kalitesiz bağlantı kötü bir izlenime neden olur. Linkedin pazarlamada diğer önemli nokta ise etkileşim ve katılım durumunuzdur. İçerik beğenmek, yorum yapmak, gruplara katılmak, tavsiye vermek her zaman görünürlüğünüzü arttıran bir tavırdır. Diğer bir önemli detayın da inandırıcılığınızı inşa etmek olduğunu söyleyebiliriz. Altını dolduramayacağınız vaatlerde bulunmak, gerçekten çok uzak bir yaklaşım sergilemek sizi olumsuz etkileyecektir. Çarpıcı ve etkili bir sosyal medya yönetimi kişisel markanızı ve sosyal çevrenizi kolaylıkla geliştirebilecek bir adımdır.