Instagram’dan Nasıl Müşteri Bulunur?

  • 5 min read

Sosyal medya pazarlama, ürün ve hizmet tanıtımları yapma, yeni hedef kitlelere ulaşma ve potansiyel müşterileri gerçek müşterilere dönüştürmede önemli bir pazarlama yeridir. Tabii ki sosyal medyada müşteri bulmak için yapılması gerekilen birçok çalışma ve araştırma bulunmaktadır çünkü sosyal medya belirli bir kitleye ulaşmada olanak sağlasa da bu tek başına yeterli değildir.

Instagram’da müşteri bulmanın yollarından bir tanesi ve belki de en basit olanı facebook ve Instagram reklamlarını kullanmak olacaktır. Sosyal ağlarda reklam çalışmaları yapmak hedef kitleye daha kısa yoldan ulaşmanın yolu olabilir. Instagram reklamları için ilk olarak hedef ve amaç belirlenmeli ardından reklam modellemesi seçilmelidir.

Facebook reklamları

Facebook reklamları kurum ve markaların reklam vermede ilk durağıdır. Facebook’un reklam modellemeleri sayesinde ürün tanıtımları, mobil uygulamaya yönlendirme, siteye yönlendirme, sayfa beğenisi arttırma gibi birçok iş yapılabilmektedir. Facebook’ta marka reklamları kampanyaların duyurulmasında ve yeni kitle oluşturmada etkilidir. Facebook reklam ölçülerinde UTM ve piksel kod özelliklerini kullandığı için reklamlardan alınan geri dönüşleri ölçmeyi kolaylaştırır.

Instagram reklamları

Facebook reklamlarından sonra reklam kullanmanın diğer adresi ise Instagramdır. Facebook’un reklam yöneticisi üzerinden oluşturulan reklamlar Instagram’da da paylaşılabilir ve Facebook’un reklam modelleri Instagram’da da kullanılabilir. Hedef kitle ayarlarınızda farklı stratejiler geliştirip oluşturarak yeni kitlelere ulaşabilir veya var olan takipçilerinizi satışa yönlendirecek kampanyalar yapabilirsiniz.

Sosyal medya monitoring ile rakiplerinizin hedef kitlelerine ulaşabilirsiniz. Size rakip olan firmaların takipçi ve hedef kitlelerine ulaşmak amacıyla sosyal medya üzerinden monitoring yani Türkçe karşılığıyla takip ve dinlenme çalışmaları yapabilirsiniz. Rakiplerinizin çalışmalarını takip etmek, onların hedef kitlelerini belirlemek ve takibe almak yeni müşterilerin kazanılmasını sağlayacaktır.

Sosyal medya üzerinden yarışmalar düzenlemek Instagram’da müşteri kazanmanın bir başka yoludur. Yeni kitleye ulaşmak ve potansiyel müşterileri gerçek müşteriye dönüştürmek için Instagramınızda yarışmalar düzenleyebilir, kampanyalar veya çekilişler yapabilirsiniz.

Birçok marka takipçi kitlesini arttırmak için bu yollara başvurmaktadır. Bu yolları sadece Instagramınızda değil bütün sosyal medyalarınızda da yayınlarsanız her yerden potansiyel müşteri gelecektir. Bu yarışmalar, çekilişler ve kampanyalar kullanıcılarda arkadaşlarını etiketleme isteği ve kendi hesaplarında paylaşma isteği uyandırabilir. Bu da daha fazla kitleye ulaşmak anlamına gelmektedir.

Özellikle kullanıcıların arkadaşları veya diğer yakınlarıyla gönderinizi paylaşması bu gönderilerin birçok farklı sayfada paylaşılması ve daha geniş kitlelere ulaşması anlamına gelir bu da kısa yoldan ücretsiz bir şekilde müşteri kazanılmasını sağlar.

Instagram’dan müşteri bulmak için ilk olarak yapmanız gerekenler şu şekildedir;

Instagram hesabınızı işletme hesabı yapın. Kişisel hesabı profesyonel bir hesaba çevirmek müşteriler tarafından ilgi çekecektir.

Müşteriler ile aranızda sağlıklı ve güven içerisinde bir konuşma oluşsun. Telefon numarası, e-posta, adres paylaşımları müşteriler tarafından güven algısı oluşturacaktır.

Sosyal medyada müşteri kazanmak isteyenler ürünlerinin nasıl kullanıldığını, nasıl bir ihtiyacı karşıladığını ya da tüketicilerin hangi sorunlarını çözdüğünü sosyal medyalarında anlatıp önemsemelidir. Yazı dışında fotoğraf, video, tablo, grafik gibi görsel anlatımlarla da bunu destekleyebilirler.

Instagram’da müşteri bulurken ilk olarak hedef kitle belirlenmeli buna göre uygulanan stratejilerin işe yarayıp yaramadığı analiz edilmelidir. Hedef kitlenin belirlenmesinin dışında üretilecek içeriğin belirlenmesi, kullanılacak dilin kararlaştırılması ve etkin paylaşım saatlerinin belirlenmesi gerekir.

Müşteri sayısınızı arttırmak için Instagramın keşfet bölümünde yer almanız gerekir bu da doğru etiketleri kullanmanıza bağlıdır. Sizi yansıtan, sizi anlatan, görüldüğü zaman takipçilerinizin size ait olduğunu anlayacağı kendinize ait etiketiniz olması takipçilerinizin hesabınızda zaman geçirmesinin yanı sıra yeni takipçi sayısınızı da arttırır.

Instagram’da müşteri bulmanın yollarından en önemlisi kaliteli içerikler paylaşmaktır. Günlük olarak yaptığınız paylaşımların Instagram ölçülerine uygun ve kaliteli olması hedef kitlenize ulaşmanızı ve potansiyel müşterileri gerçek müşteriye dönüştürmenizi sağlar. Videolarda ürün ve hizmet tanıtımları yapmak yine müşteri kazanmanızda oldukça etkili olacaktır. Bu videoları da düzenli arka plan içerisinde, arkada kurumunuzun ismi veya logosu olacak bir şekilde yüksek çözünürlüklü çekebilirsiniz.

Instagram hikayelerini aktif kullanmak profilinizi öne çıkarma konusunda yardım eder. Ne kadar sürekli ve düzenli hikaye paylaşırsanız o kadar öndesiniz demektir. Hikaye dışında reklamlar da markanızı öne çıkarır.

Hesabınızda soru cevap şeklinde ilerleme yapmanız müşteriler ile samimiyet kurmanız anlamına gelir bundan dolayı mümkün olduğunca fakat aşırıya kaçmadan soru cevap şeklinde ilerleyebilirsiniz.

Markanızı daha fazla ön plana çıkarmak için influencerlar ile iş birliği yapabilirsiniz bu daha fazla kitleye ulaşmak anlamına gelir.

Son olarak müşteri yorumlarını, aldığı hizmet veya üründen memnuniyet mesajlarını paylaşırsanız potansiyel müşterilerin markanıza olan güveni artacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir