Gayrimenkul Danışmanları İçin Instagram Yönetimi

  • 4 min read

Instagram birçok iş sektörü için müşteri bulma, takipçi kazanma, yeni bir iş kapısı olarak görülse de gayrimenkul sektöründe sosyal medya yönetimi ve Instagram pazarlama diğer sektörlere göre farklılık göstermektedir. Gayrimenkul sektöründe Instagram’da sadece görsel, video ve hikaye paylaşmak tek başına yeterli olmayıp bunun dışında müşterilerle etkili ve başarılı iletişim kurmak de gerekir. Sosyal medya yönetimini doğru bir şekilde gerçekleştirmek için gayrimenkul danışmanlarına yönelik önerilerimiz şu şekilde

Instagram’da ilk olarak hedefinizi belirlemek çok önemlidir. Burayı hangi amaçla kullanacağınız kitlelere hitabınızı kolaylaştıracaktır. Sosyal medya sizin için yeni bir müşteri bulma amacı mı, marka tanınırlığını arttırmak için bir yol mu yoksa ev ilanlarını paylaşacağınız bir ortam mı?

Instagram’da hedefinizi belirledikten sonra doğru sosyal medya yönetimi için hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Sosyal medyadan neler bekliyorsunuz, kimlere ulaşmak ve hitap etmek istiyorsunuz, neler yapacaksınız? Bu sorulara cevap verdikten sonra Instagram pazarlamaya başlamak analiz yaparken de işe yarayacaktır. Ayrıca strateji geliştirirken ve uygularken de hedef kitlenizi göz önünde bulundurmalısınız çünkü bu sosyal medya yönetimi için en hassas noktadır.

Gayrimenkul danışmanları Instagram’da pazarlama yaparken evi değil yaşam tarzını satmaya odaklanmalıdır. Siz bir ev ilanını sade bir şekilde profilinizde paylaşırsanız rakipleriniz arasından öne çıkmanız zor olacaktır. Bunun yerine yaşam tarzına sahip bir ev ilanını yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve videolar ile açıklamasını da özgün olacak şekilde paylaşırsanız müşterilerin ilgisini çekeceksiniz demektir. Sürekli kendinizi ve markanızı anlatmak yerine müşterilerinize nasıl bir hayat sunduğunuzdan bahsetmelisiniz.

Instagram’da beğeni, yorum ve paylaşım yani etkileşimde bulunma çok önemlidir. Siz takip ettiğiniz hesapların paylaşımlarını beğenip yorum yaptığınızda bu size pozitif bir dönüş olacaktır.

Gayrimenkul danışmanları sosyal medya yönetiminde sadece ev kiralamaya ve satmaya değil vizyonlarını geniş tutmaya, sektörde fark yaratmaya odaklanmalıdır. Yeni bir ev satın almayı veya evi kiralamayı düşünen müşterilere evler en ince ayrıntısına kadar anlatılmalı adeta danışman gibi hizmet verilmelidir. Sosyal medya uygulamaları yüz yüze yapılan konuşma ortamları gibi olmasa da sosyal medya yönetiminin en etkili şekilde gerçekleşmesi için müşterilerin bütün soruları cevap bulacak şekilde paylaşım yapılmalıdır.

Gayrimenkul Danışmanları İçin Etkili Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Yukarıda gayrimenkul danışmanlarının dikkat edilmesi gereken bazı durumları anlatmıştık bunların yanı sıra Instagram pazarlama için hesap profillerinin de önemli olduğu bilinmelidir. Uzmanlık alanlarınıza, kişisel veya kurumsal web site bağlantılarınıza ve iş yeri adreslerinize profilinizde yer vermek müşterilerinize sizinle ilgili bilgiye sahip olmalarını sağlar.

Instagram paylaşımlarında ilan paylaşmamaya, iş yerinizden daha keyifli anlar paylaşıp samimiyeti göstermeye, etkileyici ve kaliteli görsel, video içerikleri paylaşmaya özen gösterilmelidir. Ev ilanlarının sadece içeriğini değil varsa bahçesini, manzarasını, balkonunu paylaşın. Fotoğrafları çekerken yüksek kaliteli cihazlardan çekebilir, paylaşırken canlandıran filtreler kullanılabilir. Paylaşımlarınızın altında sektörle ilgili hashtaglere yer vermek, ilgili hashtagin Instagram arama motoruna yazıldığında öne çıkmasını sağlar ayrıca hashtag gibi paylaşımlarınıza konum da ekleyebilirsiniz. Hashtag eklerken alakasız hashtaglerden kaçınmak paylaşımlarınızın Instagrama spam olarak düşmesini engelleyecektir.

Instagram pazarlamada etkili bir diğer şey Instagram hikayeleridir. Instagram hikayelerinde ise paylaşılacak fotoğraf ve videoların kendi kameranızla çekilmiş olması gerekir çünkü cihazlar arasında görseller aktarılırken kalite bozulması yaşanır. Hikayeler gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra paylaşılmalıdır. Hikayelerini keyifli hale getirmek isteyen gayrimenkul danışmanları hareketli grafikler ve animasyonlar ekleyebilirler. Bu hikayelerinizi öne çıkaranlara eklemek hesabınızı dolu dolu gösterecektir.