Estetik Cerrahlar İçin Orijinal Blog Yazıları

  • 4 min read

Bloglar günümüzde birçok kişiyi bilgi arayışından kurtaran, insanların alışverişini yaptıkları ürünleri, hizmetleri anlatan veya ilgi alanlarının anlatıldığı bir sanal günlük ortamına dönüşmüştür. Bir marka veya kişisel olarak SEO uyumlu orijinal makaleler üretmek son derece olumlu sonuçlar almanıza ve yeni iş kapılarının açılmasına fırsat sağlayabilir çünkü düzenli olarak blog yazıları üretenlerin potansiyel müşterilere ulaşma oranının %67 olduğu bulunmuştur. Kaliteli ve SEO uyumlu orijinal makaleler üretmenin içerik pazarlamasını arttırmak isteyen küçük işletmecilere veya kişisel iş yeri olan estetik cerrah, diyetisyen, diş hekimliği gibi alanlara da etkisi oldukça büyüktür.

SEO Uyumlu Orijinal Makaleler Nasıl Yazılmalıdır?

Bir blog yazısının içeriği akademik bir makaleden farklı olmalıdır. Örneğin konumuz meme büyütme ameliyatıysa akademik makalelerde bu ameliyatın nasıl yapılacağı, komplikasyonları vb. yer alırken blog yazılarında daha çok bu ameliyatı yaptırmayı düşünenlerin sorularına cevap verecek genelleyici bir formatta yazılmalıdır.

SEO uyumlu orijinal makaleler gözle taramaya uygun bir format içerisinde yazılmalıdır. Burada amaç bir kullanıcının içeriğinize okumak için girdiğinde kolay okunurluğun sağlanmasıdır. Anahtar kelime kullanmak, alt başlık oluşturmak, maddeleme yapmak sizin kurtarıcınız olacaktır.

İçeriklerinize görsellik eklemek içeriğinize değer katmanın yanı sıra hedef kitlenize ulaşmada önemli bir yere sahiptir. Her internet kullanıcısının içerikleri tek tek okumayıp görsellere baktığını düşündüğümüz zaman ilgi çekici görseller büyük bir avantaj sağlayacaktır. Örneğin bir meme büyütme ameliyatında çeşitli görseller kullanmak potansiyel hastaların ilgisini çekebilir. Tabii kullanılan görsellerin kaynağını belirtmek gerektiğini de unutmayalım.

Uzun cümleler yerine az ve öz cümle kullanmak SEO uyumlu orijinal makaleler için daha doğru olacaktır. Paragrafların kısa tutulması ve başlıkta geçen sorunun paragrafta cevaplanması okunurluğun artmasını sağlar. Kelime sayısı özelinde size ve konuya göre değişiklik gösterse de Google arama motoru sonuçlarında bir blog içeriğinin ortalama 1140-1285 kelime arasında olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Uzun blog yazıları okuyucuları sıkabilir ve sayfanızdan uzaklaştırabilir.

Blog içeriğinizin başlığı bir okuyucunun sizinle buluşması için önemli bir detaydır. Başlığınızın hem ilgi çekici olması hem anahtar kelimenizi doğrudan yansıtması hem de yazınızın konusunu içermesi gerekir. Örneğin meme büyütme ameliyatı için bir yazı yazmak istiyorsunuz ve başlıkta bir karar veremediniz. Anahtar kelimeniz ise hacimli göğüs olsun. Yukarıdaki kurallara uyuduğumuzda ortaya çıkacak başlık Meme Büyütme Ameliyatıyla Hacimli Göğüsler şeklinde olabilir. Burada anahtar kelimeniz ve konu içeriğiyle birleşim sağlanarak okuyucuya merak uyandırma etkisi yaratmak amaçlanmıştır.

SEO uyumlu orijinal makaleler yayınlanmadan önce bir taslak olarak tasarlanmalı ardından düzeltmeler yapılıp yayınlanmalıdır. Bunun temel nedenini sağlam bir yazının bir çerçeveye ihtiyaç duyulması şeklinde ifade edebiliriz. İlk olarak çeşitli notlar almak sonrasında bu notları birleştirmek, okuyucunun aklındaki tüm soruları cevaplayabilecek bir niteliğe ulaştırmak hedef kitleyle daha iyi iletişime geçmeyi sağlar.

Blog yazınızın tam olarak bittiğini ve artık düzenlemeye ihtiyacınız olmadığını düşünüyorsanız bunu güvendiğiniz bir okuyucuya kontrol ettirmek işe yarayabilir. Bu kişiden imla ve anlatım hataları, akıcılık, SEO uyumunun ve anahtar kelimelerin doğru kullanıldığı gibi özelliklere bakmasını isteyebilir eğer içerikte değişiklik yapmak istediğiniz bir yer varsa fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Bu kişinin fikirlerini beğendiyseniz içerikte değişiklik yapmaktan korkmayın bazı detaylar değerlendirilmek ve içerikler güçlendirilmek için vardır.