Estetik Cerrahlar İçin Linkedin Yönetimi

  • 4 min read

Sosyal medyada marka stratejisi oluşturmak ve kişisel bir hesap oluşturmak için uzun vadeli bir planlama yapılması gerekir. Linkedin pazarlama iyi tanımlanmış ve uygulanmış bir marka stratejisi isteyen bir platformdur çünkü burada günümüzde birçok kişinin hesabı vardır ve bu hesaplar arasından ayrışmanız gerekir. Marka stratejisi oluştururken ve bunu uygularken ise öncelikli olarak iş hedeflerinizi, nereye ulaşmak istediğinizi belirlemelisiniz.

”Neden bir marka yaratmaya ya da adını duyurmaya çalışıyorsun?” ilk olarak bu sorunun cevabı verilmeli ardından marka stratejisi oluşturulmalıdır. Bu uzun vadeli bir strateji olduğu için hedefler markalaşma sürecinde oldukça önemlidir.

Estetik Cerrahlar Linkedin Sosyal Medya Yönetiminde Neler Yapılmalıdır?

Linkedin pazarlamada kısa vadeli markalaşma, kısa vadeli aktivitelerde bulunmak stratejilerinizin hedefe ulaşmada etkili olup olmadığını gösterecektir. Eğer bu kısa vadeli paylaşımlar istediğiniz sonuca sizi ulaştırıyorsa uzun vadeliye dönüştürüp sürdürülebilir büyümeye odaklanılabilir. Linkedin sosyal medya yönetiminin en etkili şekilde gerçekleşmesi için stratejik ve yaratıcı karar vermenin önemini kavrayıp uzun vadeli düşünmekle olacaktır.

Linkedin pazarlamada dikkat edilmesi gereken önemli başka madde esnek olunmasıdır. Bir markanın stratejisine sadık kalsa da pazar, tüketiciler ve rakipler değiştikçe stratejilerin esnek olup değişiklik göstermesi normal bir süreçtir. Bundan dolayı esnek ve güncel olmanız gerektiği unutulmamalıdır.

Linkedin pazarlamanın hedefe ulaşması için burada bir şirket hesabı açmayı ve ad, web sitesi, sektör, şirket büyüklüğü, şirket türü, logo, slogan, fotoğraf gibi bilgilerinizi girmeyi unutmayın. Bu adım zaten Linkedin hesabı açıldığında yapılıyor gibi gözükse de bir bilginin güncel veya doğru olmaması, eksik girilmesi çeşitli olumsuz sonuçlar doğurabilir bundan dolayı girilen her bilgiye dikkat edilmelidir.

Etkili bir sosyal medya yönetimi düzenli olarak içerik üretmekten geçer. Düzenli olarak içerik paylaşmak diğer Linkedin kullanıcılarına ben buradayım ve aktifim mesajı verir bu da daha fazla takipçi kazanmanızı sağlayan bir etkendir. Özellikle haftanın belirli günlerinde aynı saatte paylaşım yapmak takipçilerinizin size ilgi göstermesini sağlar. Ayrıca içerikler sadece sektörünüz ve çalışmalarınız dışında çalışanlarınız ve iş yeriniz ile ilgili olursa çalışanlarınızı motive etmiş olursunuz.

Linkedin hesabınızın takipçi sayısını arttırmak için diğer kanallardaki çapraz tanıtım ve reklam kampanyalarını deneyebilirsiniz. Reklam kampanyalarınızın yüksek kaliteli ve ilgi uyandıran tarzda olduğunda işe yarayacağını unutmayın. Faydalı, özgün ve orijinal içerik sunmak hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştıracak bir adımdır. Doğru ve etkili sosyal medya yönetimi için bütçe hesaplaması yaparak reklam kampanyaları yürütebilirsiniz.

Son olarak sosyal medya yönetiminde dikkat edilmesi gerekilen konu sayfa analizi yapmaktır. Sayfayı oluşturduktan sonra paylaşılan içeriklerin analizini yapmak yaptığınız işi anlamlandırmayı ve verilerle somutlaştırmayı ifade eder. Ayrıca analiz yapmak stratejinizin hangi düzeyde olduğunu ve hangi alanda geliştirilmesi gerektiğini de size gösterir.

Linkedin’de analiz yapmak için ziyaretçiler, güncellemeler ve takip edenler olmak üzere üç başlık bulunmaktadır.

Ziyaretçiler bölümünde sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların grafiğini ve iş alanlarını, konum, kıdem, sektör ve şirket büyüklüklerini analiz ederek bu dağılımı görebilirsiniz. Ziyaretçilerinizin takip edenlere dönüşmesi için bu kısmı çok iyi analiz etmelisiniz.

Güncellemeler bölümünde içeriklerin performansını ve hangi içeriklerin öne çıktığını analiz edebilirsiniz. Bu yapacağınız analizler doğrultusunda kendi stratejinizi geliştirmeniz rakipleriniz arasından öne çıkmanızı sağlayabilir.

Takip edenler bölümünde ise takipçilerinizin grafiğini, iş alanlarını, konum, kıdem, sektör ve şirket büyüklüklerini analiz ederek bu dağılımı görebilirsiniz. Ayrıca takipçilerinizin ve güncellemelerinizin benzer şirketlerle karşılaştırarak işe yarayıp yaramadığını görebilirsiniz. Diğer şirketlerin stratejilerini inceleyerek kendinize entegre edebilirsiniz.