Estetik Cerrahlar için Instagram Yönetimi

  • 4 min read

Son yıllarda büyük bir ivme ile yükselişe geçen Instagram markaların yeni yenetenekler edinmelerini, ürünlerini ve hizmetlerini sergilemelerini ve ilham kaynağı olmalarını sağlamaktadır. Instagram pazarlama paylaşılan fotoğraf, videoların ve bunların altına yapılan açıklamalarının özgün, doğru ve kaliteli olması gereken bir ortamdır. Artık birçok kişi Instagram’da pazarlama ve ürün tanıtımı yaptığından rakiplerinizin arasından öne çıkmak için yapılması ve dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Instagram pazarlama marka, ürün veya hizmetin samimi bir dil ile tanıtılmasına olanak sağladığı için marka bilinirliğini arttırma, müşteri ve takipçi kazanma, potansiyeli mevcuta dönüştürme, ürünleri tanıtma, rakipler arasından ayrılarak öne çıkma gibi olanaklar da sunmaktadır. Instagram ayrıca diğer sosyal medya mecralarına göre daha fazla etkileşime sahip olduğu için yani paylaşımlar diğer sosyal medya uygulamalarına göre daha çok beğeni, yorum ve yeniden paylaşma aldığı için markanız, ürününüz veya hizmetiniz daha fazla tanınacaktır.

Estetik Cerrahlar İçin Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Instagram pazarlama için profesyonel hesap oluştururken ilk olarak hedef kitlenizle sürekli bağlantı halinde olmak için düzenli içerik paylaşımına dikkat edilmelidir. Bu içeriklerin son derece kaliteli, güncel ve özgün olması hastalarınızın size olan güvenini arttıracaktır.

Instagramda sizi öne çıkaracak başka bir şey ise isminizdir. Bu kulağa çok basit gelse de tanınabilir ve bulunması kolay bir Instagram ismi oluşturmak daha iyi olacaktır.

İsim dışında dikkat edilmesi gereken başka şey ise profil fotoğrafıdır. Markanızın veya kişisel hesabınızın belirli olan renklerini profil fotoğrafında kullanmak doğru olacaktır. Profil fotoğrafından sonra Instagram biyografinizi de güncel tutmanız önemlidir. Burada yer alan bilgiler amacınız, kim olduğunuz, insanların sizi neden takip etmeniz gerektiğini anlatan doğrudan bilgiler olmalıdır. Instagramda doğru pazarlamanın yolu biyografinizde işiniz ile ilgili detayları hastalarınıza en doğru ve etkili bir şekilde yer vermekten geçer. Bu nedenle anahtar kelime ve etiket kullanılmaktan çekinilmemelidir.

Etkili sosyal medya yönetimi için Instagram ayarları doğru yönetilmelidir. Instagram ayarlarında sevdiğiniz yayınları görebilecek, bildirimleri etkileştirebilecek ve çok daha fazlasını yapabilecek kısımlar bulunmaktadır. Bu kısımdan hikayelerinizi yönetebilecek alanı bulup Instagram hesabınızın etkileşimini arttırmak için tüm takipçilerinizin hikayelerinizi görmesine ve yanıtlamasına izin verilmelidir. Profesyonel hesabınızın gizliliğini düzenlemek sizi daha fazla kitleye ulaştıracaktır.

Instagram pazarlama için hesabınızı etkili olacak bir şekilde düzenledikten sonra daha fazla kitleye hitap etmek amacıyla reklam çalışmaları yapılabilir. Instagramda reklam vermek bazı kişiler tarafından gereksiz görülse de Instagrama kayıtlı hesapların sayısını düşünüldüğünde hedef kitleye ulaşmak için büyük bir adım olduğu fark edilecektir. Instagram pazarlamada trafik hedefli kampanyalar, etkileşim hedefli kampanyalar, potansiyel müşteri bulma kampanyaları, dönüşüm kampanyaları gibi birçok kampanya türü bulunmaktadır. Bu kampanya türlerinden kendiniz için en doğrusunu seçtikten sonra bütçe kontrolüyle birlikte reklam çalışmalarına başlamak kısa sürede büyümenizi sağlar.

Sosyal medya yöntemiyle ilgili son olarak anlatmak istediğimiz nokta ise hesabınızda paylaşılması planlanan bütün görsel, video, reels, bilgilendirici metinler gibi ögelerin yüksek kalitede ve sizi yansıtacak şekilde paylaşılması gerekir. Görsellerin, videoların ve reelslerin yüksek çözünürlükte ve mümkünse arka planında logonuz veya isminizin bulunduğu temiz bir ortamda çekilmesi akıllarda kalıcı olacaktır. Bilgilendirici metinlerin ise başka bir yerden kopyalanıp paylaşılmamış olması, tamamen sizin cümlelerinizden oluşması hastalarınız ile samimiyetin oluşmasında önemlidir. Doğru sosyal medya yönetiminin potansiyel hastaların mevcut hastaya dönüşmesinde etkili olduğu unutulmamalıdır.