Doktorlar Neden Profesyonel Sosyal Medya Danışmanı İle Çalışmalıdır?

  • 6 min read

Bütün meslek gruplarında olduğu gibi doktorlarda da profesyonel sosyal medya danışmanıyla çalışmak oldukça önemlidir çünkü özellikle kendi klinikleri olan doktorlar için tanınmak bu yoldan geçer. Profesyonel sosyal medya danışmanıyla çalışmak takipçi kitlesi oluşturmayı ve potansiyeli yükseltmeyi hedefler. Sosyal medya üzerinden paylaşılan içerikler müşteri kitlesi kazandıracağı için bu içeriklerin paylaşımının her detayında profesyonel sosyal medya danışmanıyla çalışmayı gerektirir.

Sosyal medya yönetimi sosyal medya hesaplarının yürütülmesinde uygulanacak politikaların, acil durumlarda izlenecek yol haritaların ve marka yönetiminde atılacak adımların önceden planlanmasını sağlayan yönetim biçimidir. Birçok kişinin sosyal medya kullandığı düşünüldüğünde müşteri sayısını arttırmak isteyenler, var olan potansiyelini müşterilere yansıtmak isteyenler meslek grubu fark etmeksizin sosyal medya danışmanıyla çalışmalıdır.

Doktorlar için profesyonel sosyal medya danışmanıyla çalışmanın avantajları;

  • Uzmanlık alanında verilen hizmet sosyal medya hesapları sayesinde tanınacaktır.
  • Sosyal medya hesapları sayesinde daha fazla müşteriye ulaşılacaktır.
  • Sosyal medya hesapları sayesinde daha fazla kitleye ulaştığınızda alanında kaliteli doktor olduğunuzu gösterebilirsiniz.
  • Daha fazla müşteriye ulaşılacağı için gelir artacaktır.
  • Danışanlarla ve müşterilerle sosyal medya hesapları üzerinden kolayca iletişim kurulabilir. Bu şekilde marka bilinirliği ve danışan bağlılığı da artacaktır.

Doktorlar İçin Sosyal Medya Yönetimi Adımları Nasıldır?

İlk olarak yapılması gereken iş hedef kitle analizleridir. Çalışmalara başlamadan önce hitap edilen yaş grubu, cinsiyeti, ilgi alanları ve kullanıcıların aktif olduğu zaman dilimleri belirlenmelidir. Bunun en kolayı ise anket yapmaktır. Profesyonel sosyal medya danışmanı bu analiz ve anketlerin yapımında size yardımcı olacaktır. Hedef kitle belirlendikten sonra ise çalışmalara başlanabilir. Doğum günlerinde veya özel günlerinde müşterilere indirim yapmak marka imajını güçlendirecektir.

Hedef kitle analizinden sonra yapılması gereken diğer adım rakip analizidir. Rakiplerinizin sosyal medya hesaplarını incelemeli, paylaşımları ve reklamları analiz edilmelidir. Rakip analizi yapmadan kendi sayfanıza yoğunlaşmak doğru bir davranış olmayacaktır. Profesyonel bir bakış açısıyla rakip analizi yapıldıktan sonra strateji belirlenmelidir.

Sosyal medyada tanınabilirliğin artması için dijital reklamlar yapılmalıdır. Reklamlar daha fazla kitleye ulaşmak için en kolay yoldur ve amaca daha kısa yoldan ulaşmayı sağlar. Reklamlarda sizin ve kliniğinizin bütün potansiyelinizi yansıtmak önemlidir.

Rakip analizlerinden sonra belirlenen stratejide adım atmak için içerik yönetim çalışmaları yapılmalıdır. İçerik yönetim çalışmasının amacı markayı arama motorunda üst sıralara çıkarmaktır. Bunun için yapılması gereken ise özgün ve kaliteli paylaşımlardır. Klinik paylaşımlarının en etkili ve kaliteli bir çekim ardından yapılması müşteride merak duygusu oluşturacaktır.

İçerik paylaşımlarından sonra yapılması gereken son adım ise değerlendirmedir. İçerik paylaşmanın yanında bu içeriğin kimlere ulaştığını, ne kadar etkili olduğunu, hedefe ulaşıp ulaşmadığını analiz yapıp raporlamak gerekir. Bu sayede hangi stratejinin sizin için daha doğru olduğunu belirleyebilir ve bu konuda yoğunlaşabilirsiniz.

Doktorlar sosyal medyada video çekimleri, bilgilendirici içerik paylaşımları, reklam kampanyaları yaparak da müşteri kitlesini oluşturabilir. İşlem sırasında çekilmiş kaliteli video çekimlerini sosyal medya hesaplarında paylaşmak müşterilerin o işleme ilgisinin artmasını sağlar. Bilgilendirici içerik paylaşımları bilgi kirliliğini azaltarak hasta doktor arasındaki güven bağını güçlendirir. Reklam kampanyaları ise yine kampanya sayesinde müşteri kazanmayı sağlar.

Doktorlar İçin Profesyonel Sosyal Medya Danışmanlığı Sık Sorulan Sorular

Doktorlar İçin Sosyal Medya Yönetimiyle Diğer Meslek Grupları İçin Yapılan Sosyal Medya Yönetiminin Farkı Nedir?

Temelde iki sosyal medya yönetimi farklılık göstermese de yapılan analiz ve raporlamalar, özel araştırmalar, anahtar kelimeler farklıdır. Bundan dolayı ilerleyiş şekli aynı olsa da doktorlar için sosyal medya yönetimi Sağlık Bakanlığı yönetmeliğine uyumlu olmalıdır.

Doktorlar İçin Sosyal Medya Yönetimi Doktor İmajı Oluşturmada Etkili midir?

Elbette, sosyal medya doktorun isminin duyurması ve müşteri kitlesini oluşturması için etkili bir seçenektir. Özgün ve kaliteli paylaşımların yapıldığı, çeşitli kampanyaların paylaşıldığı bir sosyal medya hesabı amaca kısa sürede götürmeye yarayan etkili bir yoldur.

Doktorlar İçin Sosyal Medya Yönetimi Doktor İmajı Oluşturmada Yeterli midir?

Sosyal medya hesabı doktorun isminin duyurması ve müşteri kitlesini oluşturmasını sağlasa da sadece sosyal medya yönetimi yeterli değildir. Bu noktada müşteri memnuniyeti, doktorun becerisi ve bilgisi, müşterilerin diğer kişilere tavsiyesi de gerekir. Dolayısıyla doktorlar profesyonel sosyal medya yönetiminin yanı sıra donanımlı olmalı ve müşteri memnuniyetini de yerine getirmelidir.

Doktorlar İçin Sosyal Medya Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gereken Mevzuatlar Var mıdır?

Doktor reklamları ve içerik paylaşımları için ilgili bakanlığın çeşitli kuralları bulunmaktadır. Profesyonel sosyal medya danışmanları bu durumun farkındadır ve ilgili araştırmasını yaparak çalışmasını buna göre yönetir. Güncel mevzuatlar ve genelgeler araştırılmadan sosyal medya danışmanları hesap yönetimine başlamaz.

Doktorlar Sosyal Medya Danışmanıyla Çalışmadan Kendileri Sosyal Medya Hesabını Yönetebilir mi?

Profesyonel sosyal medya hesabı yönetmek ile kişisel sosyal medya hesabı yönetmek birbirinden farklıdır. Profesyonel sosyal medya hesabının yönetilmesinde amaç sadece paylaşım yapmak değil potansiyel hedef kitlesini yükseltmek, müşteri kitlesi oluşturmak, marka bilinirliğini arttırmak, markaya dair pazarlama stratejisi, reklamlar ve kampanyalar yürütmek, hedef kitleye ulaşabilirliği analiz etmektir. Dolayısıyla sosyal medya danışmanları bu konuda eğitim alan kişiler olduğu için profesyonel sosyal medya hesabının yönetilmesini en doğru ve etkili şekilde gerçekleştirecektir.