Doktorlar neden Linkedin’i tercih ediyor?

  • 5 min read

İş yaşamında yeni kariyer fırsatları, daha fazla kitleye ulaşıp hasta bulma imkânı, iyi ve sürdürülebilir ilişkiler kurma, iş geliştirme, marka ve kişisel hesap tanıtımları, networking, kişisel pazarlama gibi imkanları bulunduran ve bunları çok kolay bir şekilde kullanıcılara sunma fırsatı yaratan Linkedin herkesin kullanabileceği bir sosyal medya mecrası haline gelmiştir. Linkedini daha işe yarayıcı kullanmak için ise şu adımlar gerçekleştirilmelidir;

Profil bilgileri her zaman güncel tutulmalıdır. Eski bilgilerin yer aldığı Linkedin hesaplarına kullanıcıların güveni azalacaktır bundan dolayı profilinizde yer alan bütün bilgiler güncel tutulmalıdır. Ayrıca profil bilgileriniz sizi tam olarak yansıtan bilgilerden oluşmalı ve açık olmalıdır.

Linkedin hesaplarında sadece profesyonel fotoğraflar kullanılmalıdır. Öncelikle profil fotoğrafı olan Linkedin hesaplarının profil fotoğrafı olmayan Linkedin hesaplarına göre daha fazla görüntülenme aldığı bilinmelidir. Bu fotoğrafın kullanıcıların güvenini kazanmak amacıyla güncel olmasına da dikkat edilmelidir. Linkedin hesaplarının profesyonellere göre olduğunun ve bundan dolayı sizin de bu yaklaşımı tercih etmeniz gerektiğini unutmayın.

Linkedin hesabınızın arka planında 1400×425 çözünürlükte ve doğru formatta markanızı ya da kişiliğinizi yansıtan fotoğraflar kullanılmalıdır.

Linkedin hesabınızda hizmetinizi, ürününüzü ve geçmişinizi anlatmanız önemlidir. Abartıya kaçmadan ve sade bir dil ile öz geçmişi anlatmak her zaman kazandıracaktır.

Yazım hataları ve anlatım bozuklukları dikkat edilmesi gereken diğer noktadır. Zayıf dil bilgisi kesinlikle kabul edilemez bundan dolayı paylaşım yapmadan önce paylaşılacak metinleri incelemekte fayda vardır.

Linkedin hesabınızda içerik paylaşırken ilk olarak anahtar kelime analizi yapılmalı ardından bu kelimelere göre içerikler üretilmelidir. Anahtar kelimeler arama motorunda ilgili kelimenin yazıldığında üst sıralara çıkma ihtimalini arttırır. Bundan dolayı anahtar kelimelerinizin sizi çok iyi anlattığından emin olun.

Linkedin hesabınızda iletişim bilgilerinin yanı sıra kişisel web sitesi veya blog adreslerine de yer verilmelidir. Markanızın veya iş yerinizin adına yer vermeniz kullanıcılara daha kolay ulaşmanızı sağlar.

Linkediniz hesabınızı oluşturduktan sonra kişiselleştirilmiş URL’nizi oluşturmayı unutmayın. Bu sizi karmaşık yapılarından kurtaracaktır.

Linkedin hesabında fotoğrafların yanı sıra video, sunum, tablo, grafik veya makale ekleyerek bütün medya araçlarını aktif bir şekilde kullanılabilir. Görsel medya kullanıcılarda hafızaya kazanılmasını sağlar.

Linkedin hesabınızın daha çekici görünmesi için hesaba farklı bölümler eklenilebilir. Bu bölümlere gönüllü deneyimler, paylaşımlar, yabancı diller, onur ve ödüller, patentler, önemsediğiniz amaçlar koyabilirsiniz. Bunlar yeni bağlantılar kurmak için ve müşteri kazanmak için birer avantaj olacaktır.

Linkedin hesabınızda networking yapmaktan kaçınmamalısınız. Networking Türkçe karşılığıyla yeni insanlarla tanışmak anlamına gelen kavram Linkedin hesabınızın günlük olarak kullanılmasına olanak sağlarken yeni insanlarla tanışma avantajı sunar. Eğer birisine bağlantı daveti gönderecekseniz bu davetin otomatik mesaj olmamasına kişisel olmasına dikkat etmelisiniz.

Linkedin hesabınızda paylaşım yaparken hedef kitlenin doğru belirlenmesi önemlidir. Mevcut bağlantılarınız bildirimler sayesinde paylaşımlarınızı görürken potansiyel bağlantılarınız arama çubuğunu kullanarak paylaşımlarınızı görür. Hedef kitlesi belirlemek paylaşımlarınızın hedefe ulaşılıp ulaşılmadığını analiz etmeyi sağlar.

Linkedinde farklı insanlara ulaşmak için Linkedin gruplarına katılınabilir. İster büyük gruplar olsun ister alanında uzman kişilerden oluşan küçük gruplar olsun bu gruplar daha fazla kişiyle tanışmada etkilidir. Gruplarda etkileşimde bulunmak, tartışmalara katılmak, uzmanlığınızı konuşturmak işe yarayacaktır.

Linkedin’de bir kişinin hesabı incelediğinde o kişiye ad ve unvan bildirilir. Bu kulağa çok garip gelse de Linkedin’in çalışma prensibi budur bundan dolayı gizlilik ayarlarınızdan kişiye haber gitmemesi seçeneğini kullanabilirsiniz.

Bağlantı ağınızı geliştirdiğinizde bir kişiyi hatırlamak pek de kolay olmayabilir. Bundan dolayı bağlantı bölümünde o kişiyle ne zaman tanıştığınızın yanı sıra notlar alarak da o kişiyi hatırlamanızı kolaylaştırabilirsiniz.

Bir kişi davetinizi kabul ettiğinde ona direkt olarak ürün veya hizmet satılmaya çalışmamalıdır. İlk olarak gönderilerini beğenmek, yorum yapmak veya paylaşmak aradaki samimiyeti arttıracaktır.

Linkedin hesabınızda durum güncellemeleri yapmak, güncel işlerin altını çizmek, okunulan bir makaleyi veya kitabı paylaşmak, bir konferans veya davete katılımını göstermek aktif bir kişi olduğunuzu takipçilerinize gösterecektir.

Linkedin bağlantılarınızı dışa aktarmak iletişim bilgilerini kaybetmemeyi sağlar.

Bir gönderi altında veya eski çalışanınız ile olumsuz yorumlar paylaşılmamalıdır. Olumsuz yorumlar yapmak sizi takipçilerinizin gözünde düşürecektir bundan dolayı olumsuz yorumlar yerine yapıcı yorumlar yapmak tercih edilmelidir. Eğer yapamıyorsanız hiç yorum yapmayın ve gönderiyi geçin.

Birkaç kilit isimden tavsiye istemek öne çıkarmak istediğiniz yönleriniz hakkında size yarar sağlayacaktır. Bundan dolayı tavsiye istemekten çekinilmemelidir.