Doğru web sitesi içeriği nasıl oluşturulur?

 • 5 min read

web sitesi içeriği

Kurumunuz veya kişiseliniz için web sitesi oluşturmak yeterli gelmeyip doğru web sitesinin nasıl oluşturulması gerektiği arayışına geçebilirsiniz. Web sitesi içeriği oluşturmak rakipleriniz arasında fark yaratmak anlamına gelir. Doğru web sitesi içeriğinin nasıl oluşturulması gerektiğini anlatmadan önce normal içerik ve web sitesi içeriği arasındaki farkları açıklayalım.

Web sitesine içerik hazırlarken ilk olarak okuyucuların içeriklere sadece göz atıp irdelediğini, merak ederse okuduğunu unutmayın. Bundan dolayı çarpıcı cümleler, paragraf girişleri ve başlıklar kullanmak web sitesi içeriklerinde işe yarayacaktır. Aksi takdirde okuyucular sadece göz atıp çıkacak web sitenizle etkileşimi azalacaktır. Web sitesi ile okuyucunun etkileşiminin azalması web sitesinin arama motorlarında en alt sıralarda yer almasına neden olabilmektedir.

Doğru web sitesi içeriği nasıl oluşturulur sorusuna ise şu şekilde cevap verebiliriz.

 • Web sitesi içeriklerinde başlık ve içeriğin uyumlu olması gerekir. Eğer sitenizde güncel olmayan veya alakasız içeriklere yer verirseniz okuyucuların ilgisini çekmeyip okuyucular, sayfanıza etkileşim bırakmadan çıkacaktır. Bundan dolayı başlığın etki bırakmasının yanında paragrafın da başlıkla uyumlu olması önemlidir.
 • Okuyucular az kelimeyle öz bilgiler anlatılmasını, yazıların kısa tutulmasını, bir yazıya baktıklarında hemen bilgiye ulaşmayı bekler. Kısa ve öz cümleler ile kısa paragraflar oluşturmak hatta alt başlıklar oluşturmak, maddelemek her zaman işe yarayacaktır.
 • Web sitesi içeriklerinde kullanılan fotoğraf ve videoların güncel, özgün ve kaliteli olması önemlidir. Hakkımızda sayfası, sık sorulan sorular, iletişim bölümü, fotoğraflar, videolar web sitesiyle alakalı birer içeriktir. Web sitenize fotoğraf veya video ekleyecekseniz bunun sizin çekmeniz daha güzel olacaktır çünkü arama motorları fotoğraf ve videoların kopya olduğunu anlayabilmektedir. Web sitenize yüklediğiniz her şey size ait benzersiz olmalıdır. İş yerinin fotoğraf ve videolarını çekmek, işin hazırlanışıyla ilgili fotoğraf ve videolar çekmek internet kullanıcılarının web sitenizle etkileşimini arttıracaktır.
 • Web sitesine paylaşılmak üzere hazırlanan içerikler tamamlandıktan sonra dil bilgisi ve yazım hataları açısından kontrol edilmelidir. Profesyonel web sitelerinde hataya yer yoktur bundan dolayı oluşturulan içerikler paylaşılmadan önce mutlaka gözden geçirilmelidir.
 • Tersine dönüş piramidi yöntemini kullanmak birçok web sitesi için işe yarayacak bir yöntemdir. Tersine dönüş piramidi yöntemi sonuçların sayfa içeriklerinin başlığına yerleştirildiği ve oradan geriye doğru çalışıldığı bir yöntemdir. Bu yöntem en önemli bilgilerin öne ve merkeze koyulmasını sağlar.
 • Web sitesi içeriklerinin SEO kurallarına uyumlu olması gerektiği atlanmayacak bir adım olmalıdır. Web sitelerinin trafiği akışının artmasını sağlayan SEO uyumu odak noktanız olsa da anahtar kelimelerin spama kaçacak derecede kullanılmasından uzak durulmalıdır. Anahtar kelimeleri rakip web sitelere bakarak seçebilirsiniz. Anahtar kelimeleri aşırıya kaçmadan metne yerleştirmek her zaman daha estetik olacaktır.
 • Yazdığınız web sitesi içeriklerine konuyla ilgili bağlantılar vermek, verdiğiniz bağlantıların Google, Wikipedia gibi büyük web siteleri olduğuna özen göstermek okuyucuların web sitenize ilgisini ve güvenini kazandırır.
 • Bir web sitesi içeriği oluştururken en önemlisi müşteri gibi düşünmektir. Potansiyel müşterilerin gerçek müşterilere dönüşmesi için sektörünüz, hizmetiniz veya ürününüz ile ilgili akla gelebilecek her soruyu içeriğinizde cevaplamanız gerekir.
 • Web sitesi içeriği hazırlanırken tamamen özgün, kısa ve öz, sektörünüzle, hizmetinizle ilgili her şeyi kapsayacak şekilde, akıllarda soru bırakmayacak şekilde içerikler oluşturulmasına özen gösterilmelidir. Bir web sitesi içeriğinde bilgi özgün ve güncel ise o web sitesi her zaman kazanacaktır.

Web sitesi içerik yöntemi ise şu şekilde yapılır.

 • İçeriklerin bilgi verici ve okuyucuların isteklerini karşılayacak şekilde olmasına dikkat edilmelidir.
 • İçeriklerde yazıların yanı sıra tablo, grafik, görsel ve videolara yer vermek, görsel görünüm kazandırmak içeriğe estetik boyut kazandırır.
 • Metin içeriklerinin en az 300 kelimeden oluşmasına, özgün, kaliteli ve güncel olmasına dikkat edilmelidir.
 • Paragraf başlıklarının anahtar kelimelerden kullanılmasına ve bu anahtar kelimelerin detaylı analizler sonucunda seçilmesine dikkat edilmelidir.
 • Web sitesi içeriklerinde kullanılan anahtar kelimelerin spama kaçacak kadar çok kullanılmaması gerekir.

Tüm bunlar için ilk olarak detaylı analizler sonucunda içerik strateji geliştirip oluşturulmalıdır. Ayrıca içeriklerin sık sık güncellenmesi ve güncel olarak paylaşılması da arama motoru botlarından kurtulmak için önemlidir. Web sitesi ziyaretçileri kaliteli ve özgün web sitesi içeriklerini ister bundan dolayı bu iki kavram unutulmamalıdır. Web sitelerinizde sayfa hızı optimizasyonu yani web sitesinin veya içeriğin tüm cihazlarda hızlı açılmasına ise özen gösterilmelidir. Sayfa hızı optimizasyonu kullanıcıların web sitesinde daha fazla etkileşim oluşturulması için önemli bir adımdır çünkü okuyucular ile sayfa etkileşimi arama motorunda üst sıralara çıkmayı sağlar.