Blog yazılarının avantajları nelerdir?

 • 5 min read

Kurumsal ya da kişisel markalar için blog yazmak hem trafik akışını hem de markanın bilinirliğini arttırmak için önemlidir. Günümüzde birçok marka artık iş trafiğini blog yazılarından sağlamakta ve bu sayede gelirini arttırmaktadır. Blog yazılarının esas amacı markayla ilgili sektörde merak edilenleri cevaplamak, tecrübeleri, başarıları ve hikayeleri paylaşmak kısacası e-günlük oluşturmaktır. Burada önemli nokta bir an önce harekete geçmektir çünkü birçok rakibiniz blog yazılarıyla internet ortamında bir yer edinmeye başlamıştır. Rakipleriniz marka tanınırlığını arttırırken sizin hala internet ortamına girmemeniz büyük bir eksikliktir. İnsanlarla ve müşterilerinizle bildiğiniz şeyleri paylaşmak, hikayenizi onlara anlatmak onlarla etkileşimi arttıracak ve sizinle alakalı olumlu bir izlenim yaratacaktır. Blog yazılarının hem yazara hem okuyucuya birçok yararı bulunmaktadır.

Blog yazılarının yazara faydaları

 • Markanızın güncelliği hakkında işaret verilmiş olur: Düzenli olarak blog yazısı yazmak potansiyel müşterilere markanın aktif ve geliştirici yapısını ifade eder. Ürünlerinizi ve hizmetinizi tanıtmak, sık sorulan soruları cevaplamak, devam eden ve gelecekteki yapılacak etkinliklerden bahsetmek, çeşitli bilgi ve deneyimleri blog sayfasında paylaşmak potansiyel müşterileri gerçek müşteriye dönüştürmeye avantaj sunar.
 • Bir konu derinlemesine işlenirken bilgi birikimi artar: Bir konuyla ilgili okuyucunun veya müşterinin aklındaki bütün sorulara cevap verilebilecek derinlemesine ve özgün anlatılan blog yazıları çok önemlidir. Okuyucular blog yazılarında anlatılan konunun fazla ayrıntıdan kaçınılarak az yazıyla öz bilgi verilmesini ister bundan dolayı blog yazarı bir konuyu anlatırken az ve öz yazarak araştırmaları sayesinde bilgi birikimini arttırır.
 • SEO’nuzu güçlendirirken blog sayfasına trafik akışı sağlanmış olur: SEO arama motorunda blog sayfasının en üst sıralara çıkmasını sağlayan arama motoru optimizasyonudur. Arama motoru optimizasyonuna ya da başka ifadeyle SEO uyumuyla yazılmış yazılar belirli kurallara uygun olarak yazılmış, güncel ve özgün yazılardır. Potansiyel müşteriler ve okuyucular blog sayfalarında diğer sayfalarda olmayan özgünlüğü aramaktadır. Dolayısıyla bu özgünlük sayesinde tanınma, bulunma ve satış olasılığı arttırılır, zaman içerisinde pozitif geri dönüşler sağlanır.
 • Potansiyel ve mevcut müşterilerle ilişkiler gelişir: Blog sayfaları markalar ile potansiyel ve mevcut müşterilerin ilişkilerinin gelişmesine olanak sağlar. Blog sayfasını güncel tutmak, deneyimleri aktarmak ve etkinlikleri paylaşmak marka ile müşteri ilişkisini geliştirir.
 • PR haberleri daha kolay duyurulur: Blogunuzda piyasaya yeni çıkacak ürünlerden, düzenlenen kongre, seminer, fuar gibi etkinliklerden, çıkartmış olduğunuz yayınlardan, yayına giren reklamlarınızdan, sosyal sorumluluk projelerinizden bahsedebilirsiniz. Bu sayede markanın itibar yönetimi sağlanmış olur.
 • Potansiyel müşteri üretilebilir: Potansiyel müşteriyi oluşturmak ve arttırmak blog sayfasında düzenli olarak güncel paylaşım yapmaya dayanmaktadır. Yazıların sayısı arttıkça ve özgünlük sağlandıkça arama moturunda yukarı çıkma ihtimali artacak ve potansiyel müşteri üretilecektir. Potansiyel müşterinin mevcut müşteriye dönüşmesi markaya finansal destek olarak dönecektir.
 • Paylaşım fırsatları yaratılabilir: Blog yazmanın en önemli avantajlarından bir tanesi de yazının paylaşılır bir hale gelmesidir. Yazı sayfada paylaşıldığı andan itibaren herkese açık durumdadır dolayısıyla müşteri ve okuyucuların birbiriyle paylaşımı blog sayfasına önemli ölçüde trafik akışı kazandıracak ve pazar büyüme potansiyeli yaratacaktır.
 • Blog sayfasında ilgili içeriklere link verilebilir: Blog yazınızda belirli bir konuyu işlerken ilgili bir konu hakkında diğer yazılara ve sayfalara link verilebilir. Bu durum blog sayfaları arasında etkileşimi ve desteği arttırmanın yanı sıra başka bir blog sayfasından sizin sayfanıza kolayca ulaşılabilir. Ayrıca arama motorunda üst sıralara çıkmak link vermekle de ilgilidir bir site içerisinde bir sayfaya, başka sayfalardan ne kadar çok link verilmişse link verilen sayfa o kadar kıymetlidir.
 • Blog yazmak yazara kişisel gelişim avantajı sunar: Blog yazmak yazara kişisel gelişim olarak birçok avantaj sağlar bunlar öz benliği güçlendirme, kendini tanıma ve gerçekleştirme olarak özetlenebilir. Yazar geçmiş yazılarıyla şuanki yazılarını kıyasladığında kendisindeki değişimi görecek bu durum da öz saygısını arttırmayı sağlayacaktır. Ayrıca sürekli blog yazısı yazmak araştırmayı gerektirir. Bu araştırma ise yazara bilgi kapasitesinin artması ve kelime dağarcığının gelişmesi olarak yansır. Öğrenilen bilgileri yazıya aktarmak yazarı profesyonel olarak da geliştirir.

Blog yazılarının okura faydaları

 • Bilgi birikimi artar: Blog yazılarının amacı okuyucunun aklındaki sorulara cevap bulmaktır. Bundan dolayı okuyucu aklındaki sorulara cevap bulurken bilgi birikimi de artar.
 • Para kazanma avantajı sunar: Blog sayfası okuyucusu blog yazılarında edinilen bilgilere ve öğrenilen alanlarla alakalı bir iş girişiminde bulunabilir bu durum gelir olarak okucuya yansır.
 • Kelime dağarcığını genişletir: Okuyucu farklı tür yazıları ve farklı insanların yazmış olduğu blog yazılarını okuyarak kelime dağarcığını geliştirebilir.